Uuring näitas üles Eesti globaliseerumislembust

08. mai 2006, 16:39

Värskes Euroopa tuleviku teemalises eriuuringus paistsid eestimaalased silma oma positiivse suhtumisega globaliseerumisse, teatas TNS Emor.

Euroopa Liidu laienemisse suhtub 65% eestimaalastest positiivselt ja 51% inimestest usub, et avanevad välisturud annavad kohalikele ettevõtetele head arenguvõimalused. Ka 37% eurooplastest usub, et laienemine toob kaasa majandusedu, kuid enam kui eestimaalased, näevad eurooplased globaliseerumises ohtu oma maa majandusele ja tööjõule.

Eestimaalased on väga optimistlikud, märkis TNS Emor oma pressiteates, iga teine eestimaalane on täiesti kindel, et Eestis liiguvad asjad õiges suunas, Euroopas tervikuna usub nii iga kolmas. Kui aga 43% eurooplastest usub, et asjad lähevad pigem vales suunas, siis Eestis jagab sellist pessimistlikku vaadet vaid 16% inimestest.

Euroopa Liit seostub eestimaalastele enam kui keskmisele eurooplasele kaasaegsuse, demokraatia ja kaitstusega. Eestimaalastele seostub Euroopa Liit spontaanselt selliste märksõnadega nagu turism, hõlpsamad töö- ja õppimisvõimalused, piiride avatus ja paremad liikumisvõimalused, samuti Euroopa ühisraha euroga. Euroopa kodanikud toovad pigem välja märksõnad nagu koostöö, ühtsus, ühised otsused, reeglid ja seadused ning seejärel Euroopa institutsioonid, liikmelisus, Euroopa ja Euroopa Liit.

Eestlased peavad Euroopa tuleviku suhtes eurooplastest tunduvalt olulisemaks võrdsete elustandardite kehtestamist ja EL välispiiride ranget paika panemist. Eurooplastele on ülekaalukalt olulisem, kui eestimaalastele ühtse põhiseaduse ja ühiskeele kehtestamine. Ühisraha euro kehtestamist kõigis riikides peab tuleviku suhtes oluliseks 26% eurooplastest ja 22% eestimaalastest. Ühist armeed pooldab nii Eestis kui Euroopa Liidus umbes iga kümnes inimene. Üsna sarnaselt hindavad inimesed nii Eestis kui Euroopa Liidus oma majanduslikke võimalusi ? kuuarvete tasumine ei valmista probleeme 62% eestimaalastele ja 57% EL kodanikele.

Andmete allikas on Euroopa Komisjoni tellimusel TNSi poolt korraldatud Eurobaromeeter eriuuring, mis toimus ajavahemikul veebruar ? märts 2006 EL liikmesriikides. Eurobaromeeter uuringu täisaruandega ?The Future of Europe? saab tutvuda Euroopa Komisjoni arvamusuuringute <#kodulehel=http://europa.eu.int/comm/public_opinion/index_en.htm>.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing