USA dollari langus jätkub

Annika Matson 09. mai 2006, 00:00

Eesti Panga kursi järgi maksis eile üks dollar 12,25 krooni. Hansapanga valuutaturgude osakonna juhataja Art Lestberg ootab, et üsna hea stsenaariumi korral maksab dollar selle aasta lõpus 11,59 krooni. Samas ei imestaks ta, kui dollari hinnaks kujuneks 11,17 krooni. Ka 61 protsenti Bloombergi küsitletud analüütikutest soovitab hetkel osta eurot dollari vastu.

Furoori tekitas eelmise nädala lõpus dollari kursi tuleviku osas ka Hiina aserahandusminister Li Yong, kes ütles Aasia Arengupanga iga-aastasel koosolekul Indias, et kuulis spekulatsiooni, et dollar kaotab veel 25 protsenti oma väärtusest, vahendas Bloomberg. "Kui see kuuldus osutuks tõeks, oleksid tagajärjed šokeerivad," lisas Yong Bloombergi uudises. Indias kohtusid Hiina, Jaapani ja Lõuna-Korea rahandusministrid.

"Dollari odavnemise trend on hetkel üsna selge," ütles Lestberg. Tema sõnul on dollar viimasel ajal nõrgenenud enamiku maailma põhivaluutade suhtes, mitte ainult euro ja seega ka Eesti krooni suhtes.

Dollar on Lestbergi sõnul juba täna nõrgenenud sellise tasemeni, mida oodati aastase languse tagajärjel. "Väga kiiresti on dollar tänavu langenud," tõdes ta. Tõenäoliselt tuleb analüütikutel ka edaspidi dollari kursi aastaseid prognoose allapoole tuua.

Hansapangas oodati selle aasta alguses, et aasta lõpuks maksab dollar 12,03 krooni. Praegu on see tase juba peaaegu kätte jõudnud. "Ootan esialgse hinnangu kohaselt langust 11,59 kroonini. Ma ei pea sugugi võimatuks ka kurssi 11,17 krooni dollar aasta lõpuks," ütles Lestberg, kelle sõnul on dollari nõrgenemise taga just asjaolu, et valuuta tugevnemiseks pole head põhjust. "Analüütikud ootasid dollari langust juba mullu, aga terve eelmise aasta dollar tugevnes ja põhjus oli toona ootustest märksa agressiivsem intressipoliitika," ütles Lestberg.

USA keskpank (Fed) tõstab valuutakauplejate ootuste kohaselt intressi 10. mai istungil 5 protsendini. Ka Euroopa Keskpanga (EKP) president Jean-Calude Trichet andis eelmisel nädalal mõista, et pank tõstab tulevikus intresse.

"Hetkel on turgudel üldine arvamus see, et enam intresse ei tõsteta ja lagi on käes. Mõned arvavad, et juba aasta lõpus on Fed sunnitud hakkama intresse langetama," kommenteeris Lestberg.

Ta lisas, et kui siiani oodati, et intressid muudkui tõusevad ja dollari languse peale spekuleerimine oli kõrgete intresside tõttu väga kallis, siis hetkel on intresside tõus peatunud. Tõenäoliselt jõuavad ka teiste valuutade intressid peagi dollarile järele ning see toob aasta lõpus kaasa intresside alanemise.

Dollari kursi muutus puudutab Eestis kõige enam toorainete, metallide ja naftaga kauplevaid firmasid, sest need kaubad on noteeritud dollarites.

"Dollari odavnemine mõjutab Eestis tooraine importijaid ja eksportijaid, aga neile on kurss hetkel soodne, sest dollari kursi langus kompenseerib veidi toorainete hinnatõusu," kommenteeris Hansapanga valuutaekspert Art Lestberg.

Samas on toorainete hinna väga kiire tõus ka üks dollari languse põhjustest, kuna USA on maailma suurim nafta jt toorainete tarbija. Kiire hinnatõus on tagasilöögi andnud ka USA majandusele.

Eesti majandusele üldiselt dollari kursi muutusest väga olulist mõju ei kaasne. Eesti majandusest on pea kaks kolmandikku seotud Euroopa Liiduga, kus kursirisk puudub. Samuti on teatud osa seotud Rootsi ja Taani krooniga, kuid ka need valuutad on seotud euroga. Järele jääb dollaris nomineeritud eksport, mida on ehk ligi kümnendik, ja eksport-import Venemaaga, mis toimub dollari baasil. Dollari mõju on ehk pisut üle 10% Eesti väliskaubandusest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:58
Otsi:

Ava täpsem otsing