Becker ja Borg siplevad võlgade ja maksuameti võrgus

Tõnis Arnover 10. mai 2006, 00:00

Wimbledoni turniiri mitmekordsed võitjad Björn Borg ja Boris Becker olid väljakul väga erineva mängijakäekirjaga. Kuid eraelu ja äriajamine on neil olnud hämmastavalt ühtmoodi okkaline, skandaalne ja täis ebaõnnestumisi.

Sel nädalal tühistas Saksa föderaalkohus Karlsruhes madalama kohtu otsuse ja kinnitas, et Boris Becker on vastutav 1,5 miljoni eurose (23,5 miljonit krooni) võlakohustuse eest. See võlg on seotud tema ebaõnnestunud internetiäriga.

2000. a asutas Becker koos tuttavatega internetiäri Sportgate, mis oli kavas viia 2002. a börsile. See aga ei õnnestunud, sest juba 2001. a augustis läks äri pankrotti. Beckeri võlakohustus ulatub aastasse 2000. Ühes Washingtoni hotellis viibides lasi Becker koostada dokumendi, kus ta võttis endale 1,5 miljoni eurose kohustuse juhuks, kui Sportgate'il tekivad võlad. Ta kirjutas sellele alla.

Saksa alamastme kohus oli leidnud, et kuna kohustus polnud notariaalselt kinnitatud, siis võib seda pidada kingituseks. Kuna see oli tehtud inglise keeles USAs, siis kohtu arvates ei saanud seda lahendada Saksamaal.

Föderaalkohus aga väitis, et kuna Boris Becker oli Sportgate'i viieprotsendilise osalusega asutajaliige, siis on ta firma suhtes võetud kohustuse eest vastutav. Asi saadeti tagasi Müncheni kohtule üle vaadata.

Praegu elatab Becker end teletööga ja tennisekommentaatorina.

Rootslase Björn Borgi raskused ulatuvad 1989. aastasse, kui tema firma Björn Borg Design pankrotti läks. Sellest ajast peale on Lars Modinil tema vastu üleval 11 miljoni Rootsi krooni suurune võlanõue, mille katteks tahtis Borg oma Wimbledonis võidetud karikad karikad ja kaks reketit Inglismaal 4,5 miljoni eest müüki panna. Märtsi lõpus teatas ta, et on ümber mõelnud.

"Sain aru, kui seotud on need esemed minu eduga Wimbledonis, ja seepärast otsustasin nende müügist loobuda," ütles ta.

Sel kuul lahvatas Rootsis uus Borgide perekonnaga seotud skandaal. Björn Borgi kaubamärgi kasutamise õiguse on ostnud firma Worldwide Brand Management Holding (WBM), mis valmistab selle all spordirõivaid. Kaubamärgi kasutamise eest maksab firma litsentsitasu. Osa sellest läheb Hollandi firmale Fabulous Licencing, mis on Björn Borgi vanemate kontrolli all. Sealt liigub raha edasi nende teise firma, maksuparadiisis Curacaol registreeritud RMB Investments kontole. WBM ja Fabulousi vahel sõlmitud leping kehtib 2020. aastani ja toob Rootsi meedia hinnangul Borgidele sisse kuni 750 miljonit.

Nüüd on Rootsi maksuamet asunud Björn Borgi vanematelt nõudma 14 miljonit krooni deklareerimata tulu, koos viivisega küünib summa 22 miljonini. RMB ei ole Rootsis oma tulusid deklareerinud, kuid Rootsi maksuamet on seisukohal, et kuna tulud on teenitud Rootsis, siis kuuluvad need seal ka maksustamisele. Nüüdseks on aga selgunud, et kuna Rootsil ei ole Curacaoga vastavat kokkulepet sõlmitud, siis pole Rootsi maksuametil võimalik nõutud raha kätte saada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing