Naised investeerivad

ÄP 10. mai 2006, 00:00

1. Miks otsustasite oma raha fondidesse või aktsiatesse investeerida?

2. Miks valisite just fondiinvesteeringu või aktsiainvesteeringu?

3. Kui kaua olete juba raha kasvatamisega tegelenud ja kuidas on läinud?

4. Kas olete investeerimist ka oma sõbrannadele soovitanud?

5. Kas nad on Teie nõu kuulda võtnud?

1. Arvelduskontode ja deposiitide tootlus on inflatsioonist madalam ja sellepärast tasub alati mingi osa sääste investeerida. Võimalusi on palju - kinnisvara, ettevõtlus, börsil noteeritud aktsiad, võlakirjad, fondid jne. Minu säästud on põhiliselt kinnisvaras. USAst ma aktsiaid ostnud ei ole.

2. Fondiinvesteeringu puhul teevad investeerimisotsuseid asjatundjad, kes turge pidevalt jälgivad; samas on ka üksiku ettevõtte risk hajutatud. Riskitundlikuna hoian osa raha ka rahaturufondis.

3. Kuna mingit intressi on pangad alati maksnud, siis algas raha kasvatamine esimese pangakonto avades. See võis olla umbes 1992. aastal. Esimesed aktsiad olid Saku ja Kalevi aktsiad, mis said ostetud vanemate EVPde eest. Investeerimise ja eriti aktsiainvesteeringute puhul toimib kahjuks alati oleks-efekt. Võitudega peab rahul olema ja kaotused tuleb alla neelata.

4. Sõbrannadega üldiselt rahast ja investeerimisest ei räägi, meil on hoopis teised teemad. Paar korda, kui minu arvamust on küsitud, siis olen seda ka avaldanud, aga mitte soovituse või nõuandmise vormis. Igaüks peab ise otsustama. Investeerimise puhul on üldiselt palju lihtsam soovitada, mida teha ei tasu.

5. Natuke ehk on.

1. Kui tekkis võimalus pikaajaliseks säästmiseks, siis kõigepealt mõtlesin kindlustada ennast pensionipõlveks. Riik on loonud väga head võimalused seda ise teha. Vabatahtliku kogumiskindlustuse kaudu säästan regulaarselt raha pensionipõlveks, riik maksab minu paigutuste pealt igal kevadel tulumaksumäära võrra tagasi. Sellega teenisin kevadel eelmisel aastal investeeritud summa pealt automaatselt 23%. Lisaks maksab kogumiskindlustuse andja garanteeritud intressi. Koos kogumiskindlustusega on ka väga soodne riskikindlustuse tegemine, mistõttu kasutasin ka seda.

Samuti liitusin juba väga eduka kohustusliku kogumispensionisüsteemiga ehk II pensionisambaga. Ka siin on riik väga innukalt mind toetamas, sest iga 100 krooni pealt, mis minu kättesaadavast palgast pensionifondi suunatakse, maksab riik mulle juurde 260 krooni. Niiviisi kogutud summad on pensionifondis teeninud lisaks ligi 10% aastas.

2. Fondiinvesteeringud on igal juhul mõttekamad - riskid on hajutatud ja vaevalt, et ma ise suudaksin paremini aktsiaid valida kui minu fondide fondivalitseja. Alustasin pensionifondist, sest tahtsin säästa pikaajaliselt.

3. II pensionisambaga liitusin 2002. aasta kevadel ja III samba tegin juurde vähem kui kaks aastat tagasi.

4. Olen küll soovitanud ja tundub, et edukalt. Mina olen oma raha andnud hallata SEB Ühispanga Fondidele.

5. Üks mu hea sõbranna loobus suitsetamisest ja paigutab nüüd selle raha, mis üle jääb, umbes 800 krooni kuus, pensioni III sambasse ning on kokkuvõttes väga rahul. Pensionieas ootab teda kopsakas summa ja loodetavasti ka tugevam tervis, mille eest ta võib endale head vanaduspõlve lubada.

1. Aktsiaturul ma mänginud ei ole - seetõttu ei pidanud krahhi ajal ka raha kaotamise pärast patja nutma. Aga oman konkreetse ettevõtte aktsiaid küll ja ostnud olen neid siiras usus ettevõtte edusse. Rahapaigutusel olen väga konservatiivne, sest pole teda kunagi palju olnud ja mis tulnud, olen paigutanud reaalsetesse asjadesse, näiteks kinnisvarasse. Minu elukogemus on näidanud, et tasuta lõunaid ei ole olemas - maksma peab alati, kas või oma sidumisega väga kindlalt ühe panga või ettevõtte külge.

Arvan, et raha paigutamisel kas fondidesse vm peab omama palju teadmisi, infot ja aega, et end kurssi viia ja toimuvaga kursis hoida ning siis ka õigel ajal reageerida - kas osta või müüa või vahetada. Minul pole seda viimast peaaegu kunagi olnud ja seetõttu toimetan ütlemise - parem tuvi peos kui varblane katusel - järgi.

2. Eks pensionikindlustusedki ole seotud fondidega ja olemas on mul mõlemad sambad. Lihtsate vahenditega tuleb ikka tulevikku kindlustada. Praegu on pakutud Fondifondi, kaalun alles otsust.

3. Pole lõpuni isegi uurinud, kuidas läinud on. Hansa pensionfondi tulemustega sain just äsja kurssi, kuna käisin konsultandi juures, ja seal on normaalselt läinud.

Kunagi oli võimalus panna raha väga hea protsendiga tähtajalisele hoiusele, seda kasutasin küll. Hoiustega lihtsam ka, sest kui raha läheb vaja, on lihtne see pangalt kohe tagasi saada - kaotada võid vaid intressikroonid ja trahvi ka ei pea maksma!

4. Eks ikka tuleb seltskonnas vahel jutuks ka raha ja raha paigutamise teemad. Kõike positiivset soovitan alati hea meelega.

5. Ikka võtavad kuulda, aga kui hästi, seda ma ei küsi raha puhul.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:15
    Otsi:

    Ava täpsem otsing