Naisi teevad rikkaks mehed

Annika Matson 10. mai 2006, 00:00

Eestis on olukord veidi parem, aga mitte oluliselt. Eesti tõeliseks isetegijaks naiseks võib pidada endist hansapankurit Tiina Mõisa, kes on Äripäeva Eesti rikaste TOPi andmetel rikkaim eestlanna. Tema varandus kokku oli eelmisel aastal ligi 0,9 miljardit krooni. Hansapanga üheksast asutajast neli - Hannes Tamjärv, Jüri Mõis, Rain Lõhmus ja Heldur Meerits - asusid Hansapanga igapäevatööle 1. juulil 1991. Panga asutaja Tiina Mõis küll ei olnud, kuid temagi asus panka tööle juba paar päeva pärast asutajaid, samal ajal Indrek Neivelti ja Andres Viisemanniga. Hansapanga omanikuks sai Tiina Mõis pisut hiljem, kui töötajaile hakati jagama aktsiaoptsioone.

Rikkuselt teine eestlanna Mai Kaarepere on siiani teeninud valdavalt Hansapanga aktsiate pealt, mis Rein Kaarepere talle pärandas. Tema mulluseks varanduseks hinnati 0,21 miljardit krooni.

Kolmandat kohta hoidev Lehti Tomingas on valdava osa oma varandusest saanud tänu poeg Richard Tomingasele, kes on kinnisvarafirma Arco Vara üks eestvedajaid. Lehti Tomingase varanduseks loetakse 0,2 miljardit krooni.

Neljandal kohal on Galina Aleksandrova, kes oli ligi 15 aastat BLRT Grupi peaökonomist ja peadirektori asetäitja. Ka praegu nõustab ta ettevõtet finantsvaldkonnas ning jätkab nõukogu liikmena.

Viiendal kohal on Galina Ignatenko, kes on Eesti Mereagentuuri üks omanikke. Galina Ignatenko on Eesti Mereagentuuri asutaja, mullu surnud Sergei Ignatenko lesk ja pärija.

Kuuendal kohal on OÜ Levadia asutanud Viktor Levada abikaasa Nadežda Levada, kellele kuulub väike osalus abikaasa firmas.

Seitsmes, Ludmilla Kanepe, on Vene suurima naftatootjaga Lukoil seotud M.S.I. Grupi üks omanikke. Hariduselt on naine ökonomist ning töötanud sel erialal alates 1998. aastast. M.S.I. Grupp on viimastel aastatel ostnud sadade miljonite kroonide eest kinnisvara Tartus ja Tallinnas.

Anneli Laidvee on Tartu hulgimüügifirma Antomin üks omanikest. Suure osa selle firma käibest andis kahe aasta eest suhkru müük. Enne Euroopa Liiduga liitumist toimunud suhkrubuum tõstis hüppeliselt suhkrut importivate firmade käivet.

Riigile võlgu jäänud ja tänavu märtsis enampakkumisele pandud Eesti Viljasalvele tegi parima pakkumise AS Tiigi Keskus, mis on valmis ettevõtte eest maksma 27,1 miljonit krooni. Tiigi Keskusel on teraviljalaod mitmel pool Eestis. Firma tegeleb ka kinnisvaraäriga. Üks Tiigi Keskuse omanikest on samuti Anneli Laidvee.

Katrin Saali Saul, endise nimega Katrin Sildmäe on Hansapanga ühe asutaja Toomas Sildmäe endine naine ja omaaegse ministrite nõukogu esimehe Bruno Sauli tütar. Katrin Saali Saul oli firma Astor Holding kaudu ka Hansapanga aktsionär.

Eesti rikaste naiste esikümne lõpetab Ilmi Kuuskaru, kellele kuulub 61,68 protsenti Hekotek ASist ja Hekotek Kinnisvarast. Hekotek on puidutöötlemise seadmeid valmistav masinaehitusettevõte. Firma kodulehel on Kuuskaru perekonnanimega töötajana märgitud vaid Karli Kuuskaru. Ilmi Kuuskaru kohta rohkem informatsiooni pole.

"Enam kui 90 protsenti maailma rikastest naistest on oma varanduse saanud tegusalt mehelt või vanematelt," arutletakse internetiportaalis Salon.com. Võttes ette ka ajakirja Forbes koostatud 2005. aasta rikkamate inimeste edetabeli, selgub, et eelmise aasta andmete põhjal pole maailma kümne rikkama naise seas ühtegi tõelist isetegijat.

Eelmise aasta andmetel 207 miljardi krooni suuruse varandusega maailma rikkaimaks naiseks tituleeritud prantslanna Liliane Bettencourt on kosmeetikafirma L'Oréal asutanud Eug?ne Schuelleri ainus laps. Rikkuse on Bettencourt saanud päranduseks oma isalt.

Ka teisel, kolmandal ja neljandal kohal olevad prouad Waltonid on varanduse pärandina saanud. Christy Walton oli mullu juunis lennuõnnetuses hukkunud John Thomas Waltoni viimane abikaasa. John Thomas Walton oli USA ja maailma suurima jaekaubandusketi Wal-Marti asutaja Sam Waltoni poeg. Helen Walton oli Sam Waltoni abikaasa ja Alice Walton on Sam Waltoni tütar.

Viiendal kohal olev Abigail Johnson on tegusa ja rikka isa Edward Johnsoni tütar. Abigail on isa päranduse kasvatamise siiski tõsisemalt ette võtnud. Koos juhitakse USA investeerimispanka Fidelity Investments.

Kuuendal ja seitsmendal kohal olevad Barbara ja Anne Cox on James Middleton Coxi tütred. James Middleton Cox on USA meediakompanii Cox Enterprises asutaja.

Kaheksandal kohal olev Jacqueline Mars on USA magusatootja Mars asutanud Frank C. Marsi lapselaps. Rootslanna Birgit Rausing koos kolme lapsega sai päranduseks abikaasa ja isa asutatud pakendifirma Tetra Laval.

Sakslanna Susanne Klatten on Herbert ja Johanna Quandti tütar. Herbert Quandt päästis Saksa autotootja BMW pankrotist ning sai sellega firma suuromanikuks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:15
    Otsi:

    Ava täpsem otsing