Hansapank tõstis majanduskasvu ootust

10. mai 2006, 10:45

Hansabank Markets teatas, et Eesti majanduse ülihea seis sundis neid Eesti majanduse selle aasta kasvuprognoosi 8,7-protsendini tõstma.

Hansabank Markets avaldas makromajandusülevaate, millest selgub, et kõigi kolme Balti riigi majandusel on praegu väga hea aeg - majanduskasv ületas 2005. aastal tugevalt ootusi ja selle aasta algus tundub olevat jätkunud vähemalt sama positiivses meeleolus.

Sellele vastavalt tõstis Hansabank Markets ka enda prognoose selleks aastaks. Eesti majanduskasvuks oodatakse 8,7 protsenti (varem 8,4 protsenti), Läti majanduskasvuks 9 protsenti (varem 8 protsenti) ja Leedu majanduskasvuks 7,3 protsenti (varem 6,5 protsenti). 2007. ja 2008. aastal jätkub panga hinnangul kasvutempo aeglane vähenemine, kuid tempo jääb endiselt tugevaks, ületades 6,5 protsendi taset.

Balti riikide tarbijad on muutunud järjest optimistlikumaks – sel kevadel on usaldusindeksid jõudnud oma ajalooliste kõrgtasemeteni ning pessimism paistab olevat kaugel. Optimismi taga on alanev töötus ja kasvavad sissetulekud ning see realiseerub tarbijates suuremate kulutuste ja säästudena. Lisaks kasvavad nii tarbimis- kui ka kinnisvaralaenud, lisades sisenõudluse kasvule veelgi hoogu.

Hansapanga prognooside kohaselt aeglustub inflatsioon mõnevõrra Eestis ja Lätis, kuid Leedus on hinnatõusu aeglustumist oodata parimal juhul alles 2008. aastal. Tugeva hinnatõusu tõttu on euro kasutusele võtmise varasemad tähtajad muutunud ebarealistlikeks.

Kinnisvaralaenud ja hindade kiire kasv on tõstatanud küsimuse kinnisvarasektori arengu jätkusuutlikkuse kohta. Elamukinnisvara osas eksisteerib Lauri sõnul pikaajaline kindel vajadus ning võimalused selle vajaduse rahuldamiseks on tugevnemas. Samas on ilmnema hakanud ka probleemid - kiirelt kasvavad kinnisvara ja ehituse hinnad tõrjuvad turult välja madalama sissetulekuga peresid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing