Kirglikud taiesed Andres Sütevaka näitusel

Tiina Kolk 12. mai 2006, 00:00

Tartu Kunstimuuseumis avatud näitusel esitleb Andres Sütevaka aastail 2004-2006 valminud suuremõõtmelisi, abstraktse ekspressionismi võtmes maale ning valikut 1990ndate lõpul tehtud autoritehnikas graafikat, mida kunstnik on varem demonstreerinud vaid raja taga.

"Pallasliku maalikooliga Sütevaka on Tartu Kunstimuuseumi näituse raames rõhunud värvikontrastsusele. Enamik tema abstraktseid töid rajanevadki kontrastvärvidega manipuleerimisel. Sellel näitusel püüab ta neid suruda teatud formaadi ja kompositsiooni raamidesse. Mängides faktuuri ning värvinüanssidega, saavutab ta intrigeerivaid tulemusi," kommenteerib näituse kuraator Hannes Varblane. "Sütevaka on veendunud, et töötades kontrastvärvidega, paneb ta proovile vaataja värvitaluvuse, olles mõnikord värvidega maalides sama šokeeriv kui oma poliitporno kollaažidega. Tuleb nentida, et Sütevaka pole skandaali pärast teinud ainsatki näitust. Ta on vaid teinud näitustele pilte, mis on tekitanud skandaali," lisab ta.

Andres Sütevaka on mehe kunstnikunimi, ristiisaks tema juhendaja Heldur Viires Konrad Mäe nimelisest maalistuudiost, kus Andres Mäekallas õppis aastail 1995-98. Võib-olla ongi stuudio õppejõudude Heldur Viirese ja Kaja Kärneri teene, et andekas noormees kuulub täna Eesti Kunstnike Liitu.

"Sütevaka on ehe näide eesti kunstnikust, kes julgeb muutuda. Tema puhul ei ole küll nii, et eesti kunstnik võib küll muutuda, aga ainult natuke sinisemaks, punasemaks või kollasemaks. Sütevaka võib muutuda igasuguseks vastavalt oma natuurile. Las ta teeb seda siis parem juba Maalikunstnike Liidu liikmena. Ja me ei takista teda," kirjutab kunstnik Lemming Nagel soovituskirjas.

Andres Sütevaka sõnul on pool käesoleva näituse töödest maalitud sel kevadel. "Olin meeletult armunud ja need kolm kaunist neidu ja muidugi mu kodukant Karlova inspireerisid mind hoogsalt," tunnistab ta.

Tõepoolest, jõulised värviküllased meelelised taiesed lasevad aimata kirglikke tundeid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:39
    Otsi:

    Ava täpsem otsing