Mobiiltelefon vajab arvutiga suhtlemiseks eelnevat seadistamist

Andres Kruusimäe 16. mai 2006, 00:00

Võimalusi seadmete ühendamiseks on palju, nt USB-kaabel, infrapunaliides või raadiosidel põhinev Bluetooth. Kõigil neist on oma head ja vead.

Nii võib vanemate telefonide puhul standardse kaabli paigaldus koos vajalike draiverite leidmisega olla üsna vaevaline. Lisaks on eri tootjate kaablid erineva põhjapistikuga, mis tähendab uue mobiili ostul vähemalt 500kroonist investeeringut andmesidekaablisse. Pahatihti ei ühildu isegi sama tootja erinevad telefonimudelid vana kaabliga…

Uuematel äriklassi telefonidel ning kõigil pihuarvutitel on andmesidekaabel reeglina komplektis. Kiiruselt lööb kaabliühendus teisi tehnoloogiaid pika puuga.

Infrapunaadapteri paigaldus on lihtne. Selleks torgake seade arvuti USB-pesasse, mille peale Windows tunneb uue seadme ära ning küsib adapteriga kaasasolevat draiveriplaati. Tarkvara installeerimise järel on infrapunaühendus valmis.

Nüüd aktiveerige telefonis vastav funktsioon ning pöörake telefoni infrapunasilm seadme poole. Siis ilmub ekraani alla paremasse nurka leitud seadme (nt mobiiltelefoni) nimi. See teavitab kasutajat ühenduse olemasolust.

Infrapunasignaali miinuseks on edastamiseks vajalik piiratud tegevusraadius ja -nurk. Nimelt peavad telefon ja infrapunaseade viibima üksteisest stabiilsel kaugusel ja asendis (nurk 30 kraadi ja maksimumkaugus 30 cm).

Bluetooth-adapteri välimus ja paigaldusviis sarnaneb infrapunaseadmega. Kuid Bluetooth-adapter kasutab andmesideks raadiosignaali raadiusega kuni kümme meetrit. Kuna see ei nõua eri seadmete vahel n-ö silmsidet - ja toimib ka läbi seinte -, on turvalisuse huvides lisatud Bluetoothile nn sidumine.

Nii nõuab Bluetooth erinevalt infrapunaliidesest ühendust sooviva seadme eelnevat identifitseerimist. Seega on kahe seadme suhtlemiseks vaja arvuti- või mobiiliomaniku nõusolekut.

Pärast bluetooth-adapteri arvutisse installeerimist näete Control Panel´is sinist Bluetoothi ikooni nimega Bluetooth Devices. Ikooni avamisel tekkivas aknas on välja toodud kõik arvutiga eelnevalt seotud seadmed (vt pilt 1). Seejärel tuleb vajutada nupule add (lisa) ja teha linnuke kasti My device is set up and ready to be found (seade on valmis leidmiseks).

Siis aktiveerige telefonis või pihuarvutis Bluetooth-side ja klikkige arvutis nuppu next (järgmine). Pärast otsingu lõpetamist näitab arvuti, millised seadmed on leitud. Valime uue seadme, klikime next ja avaneb uus aken (pilt 2), milles palutakse kasutajal määrata ligipääsukood. Sisestame lahtrisse suvalise koodi (nt 12345), vajutame veelkord next, pärast selle teostamist kontakteerub arvuti telefoniga ning soovib, et telefoni sisestataks sama kood, mis arvutisse. Seejärel tuleb vajutada finish. Nüüd on telefonil ja arvutil lubatud andmeid vahetada.

Mõnede telefonide puhul peab toimima vastupidi - aktiveerima Bluetoothi otsingurežiimi, pärast mida arvuti annab märku, et temaga soovib kontakteeruda tundmatu seade. Siis tuleb vajutada ekraanil avanenud dialoogiaknale ning sisestada sinna soovitud kood.

Levinuim arvuti ja mobiili vahelise side rakendus on GPRS, mis nõuab lisaks arvuti ja telefoni omavahelisele ühendusele ka mõlema aparaadi ettevalmistust internetti sisenemiseks. Selle seadistamisega jäävad tavakasutajad enamasti hätta.

Kuna eri tootjate telefonid ja ka mobiilioperaatorid kasutavad erinevaid ühendusparameetreid, on universaalset ja kõigi mudelitega sobivat juhendit väga raske leida. Telefoniga võib kaasas olla tarkvara, mis paneb seaded paika ja loob ühenduse automaatselt. Mõnikord tuleb aga pühendada mitukümmend minutit käsitsi seadistamiseks.

Sel juhul tuleb esimese sammuna luua telefoniaparaadi andmesidesektsiooni alla GPRSi konto. Näiteks EMT puhul on APNiks ehk pääsupunktiks internet.emt.ee. Nüüd peab arvuti mõistma, et ühendus käib konkreetse telefoni kaudu. Selleks avage start-menüüs control panel´is phone and modem options ja valige rippmenüüst modems. Seal märkige kas kaabli, infrapuna või Bluetoothi kaudu arvutiga ühendatud aktiivne telefonimodem.

Klikkides samas aknas all paremal properties, avaneb modemina kasutatava telefoni täpne kirjeldus (pilt 3), kus sektsioonis extra settings kirjutatakse lahtrisse command mobiilioperaatori ja telefoniaparaadi mudelile vastav käsurida. EMTs on selleks +cgdcont=X,"ip","internet.emt.ee",,0,0. Nokia telefoni puhul tähistab X number ühte, Siemensil ja Sony Ericssonil data-konto numbrit, mille all asub telefonis internet.emt.ee - 1, 2 või 3.

Lõpuks määrake ühenduse nimi ja sissehelistamisnumber. Selleks avame control panelis seadete all valiku network connections, siis create a new connection, klikime uues dialoogiaknas next ning valime järgnevatest valikutest connect to internet, siis setup my connection manually ja lõpuks connect using dial-up modem.

Eemaldame linnukesed kõigist lahtritest peale infrapunaühenduse, bluetoothi või USB-ühenduse (pilt 4), vajutame next, lahtrisse ISP name kirjutame näiteks GPRS internet, uuesti next, siis phone number. Nokial on selleks *99#, Siemensil ja Sony Ericssonil *99***X#, kus X on GPRS-seadetes internetiprofiil.

Järgnevas aknas eemaldage linnuke valiku make this default connection eest, vajutage next, lisage linnuke lahtrisse add a shortcut ja vajutage finish. Topeltklõps ekraanil GPRSi ikoonil käivitabki internetiühenduse.

Koos mobiiltelefoniga saab klient kaasa tarkvaraplaadi, mis pakub suurt hulka telefonikasutaja elu mugavamaks ja turvalisemaks tegevaid programme.

Paljud meist on kogenud telefoni kaotust või vargust ning mõningatel juhtudel moodustavad aparaadis peituvad andmed kasutaja jaoks suurema väärtuse kui telefon ise.

Vaevalt tunneb keegi pärast telefonikaotust mõnu sadade telefoninumbrite uude aparaati käsitsi sisse toksimisest. seega on kõige kindlam kopeerida aeg-ajalt nii telefoniraamatu sisu kui ka muid andmeid ohutult kõvakettale või plaadile. Sealt need nii kergelt kaotsi ei lähe.

Näiteks pakub Nokia abivahendite programmipakett nimega PC Suite kasutajale laialdasi võimalusi mobiili haldamisel: andmeturve, mugav failivahetus, multimeediarakendused, muusika kopeerimine, tagataustapiltide ja MMSide loomine (vt pilt 5).

Samuti lubab programm sünkroniseerida telefonikalendrit arvutis oleva kalendri ja e-postiprogrammiga Outlook, installeerida programme, redigeerida telefoniraamatut, saata SMSe. Sarnaste funktsioonidega programmid on olemas ka Samsungil (PC Studio), Sony Ericssonil (PC Suite) ja teistel mobiilitootjatel.

Üksikasjalikke kirjeldusi mobiilsete seadmete ühendamiseks võib leida veebilehelt pood.elion.ee/ sektsioonist Arvutid, internet & TV.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:15
Otsi:

Ava täpsem otsing