Ehitusbuum kestab veel edasi

Enn Heinsoo 17. mai 2006, 00:00

Mis valdkondadel läks 2005. aastal märkimisväärselt hästi?

Võin kindla peale öelda, et hästi läheb teenindusettevõtetel, eelkõige nii kaubanduslikel kui ka otseselt turiste teenindavatel. Kindlasti kandub hea käekäik üle ka sarnastele valdkondadele, näiteks neile, kes terviseteenuseid pakuvad. Turistidega tegelemine on kõhklemata hea mõte, sest väga palju võõrast rahvast on liikvel ja suvepealinna külastatakse üha rohkem.

Kui palju sõltub Pärnumaa käekäik veel turistidest?

Suvekuude käive erines teenindus- ja kaubandusvaldkondades varasematel aastatel ikka ligi 40 protsenti talvekuude omast, kuid vahe on vähenenud ja see näitab, et ka talvel on siin juba nii mõndagi teha.

See on hea näitaja, sest Pärnumaa majanduslik edu ei sõltu sel juhul enam nii suurel määra ilusast suvest. Samas annab turism ka hooajast mittesõltuva panuse ehitusele.

Miks ehitusel nii hästi läheb?

Ehitajad elavad kindlasti hästi, selles ei saa kahelda. Kinnisvaraarendajana olen seda buumi eriti tunda saanud. Esimene märk heast järjest on tõsiasi, et ehitajatega on keeruline läbi rääkida, neil pole palju aega sinuga tegeleda, järelikult on neil tööd palju ja kui on tööd, siis on ka käive.

Ma ei arva, et Pärnumaa ehitusbuumil teisi põhjuseid on, kui Eestis üldiselt. Peaaegu kõikjal ärganud majade püstitamise tendentsis käib Pärnu piirkond siiski pealinna järel.

Üks ehituse hea järje põhjus Pärnumaal on kindlasti ka turismi suur mõju. Kuulda on olnud kahe suure kaubanduskeskuse tulekust, ning tehakse juba väga konkreetseid plaane nende rajamiseks.

Millal ehitusbuum vaibuda võib?

Eks areng ole positiivne ja seni, kuni majanduskasv on nagu eelmisel aastal, ka ehitussektor veel tõuseb. Ja on ka ruumi tõusta, nii et päris mitmeks aastaks peaks selles valdkonnas tegelemine ennast ära tasuma. Maju kerkib igale vabale lapile, mida leida annab.

Kuidas ehitusbuum kinnisvaraarendajale mõjub?

Kinnisvara arendamisega tegelejana olen märganud, et valdkond on väga aktiivseks muutunud. Esiteks on ehitajatel väga kasulik kortermaju püstitada ja nende haldamisega ongi pärast tükk tööd. Seega on ka kinnisvaraturul tegutsemine väga tasuv.

Kui palju annab Pärnumaal tunda tööjõupuudus?

Nagu ka riigi üldised tendentsid näidavad, muutub üha keerulisemaks spetsialistide leidmine. Struktuursele tööpuudusele iseloomulikult on akadeemilisi kõrgharituid väga ohtralt, kuid just keskeriharidusega töötajat on raske leida. Kutseharidusega spetsialistide puudus on samuti kõrge ja see annab väga teravalt tunda ka Pärnumaal.

Kuna olen väga tihedalt seotud Pärnumaa Kutsehariduskeskusega, olen suutnud jälgida, et tööjõud ei liigu siit põhiliselt palkade ega ka töötingimuste pärast. Tööjõud kaob Pärnumaalt just sel hetkel, kui minnakse kas pealinna või Tartusse kõrgharidust omandama.

Tulevik ei paista õnneks nii tume, kuna kutsehariduse kvaliteet paraneb. Kutseharidusasutused on meil viimastel aastatel jõudsalt arenenud ja loodetavasti tõuseb sellise hariduse populaarsus tulevikus, kuid praegu on olukord veel kahjuks murettekitav.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:59

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing