Vineeri saab eripalgeliseks kujundusdetailiks viimistleda

Tiina Kolk 17. mai 2006, 00:00

Eestis hakati vineermööblit tootma 19. sajandi lõpul A. M. Lutheri Mehhaanilise Puidutöötlemise Vabrikus. Alustati vineerist toolipõhjade valmistamisega, ajapikku tehnoloogia täiustudes hakati tegema ühest tükist (seljatugi ja iste koos) painutatud paneelidega istumismööblit ning kauni disainiga mitmeks otstarbeks mõeldud mööblikomplekte.

Lutheri vabriku toodete näitel on näha, kui laia tooteskaalat on võimalik vineerist valmistada - veekindlad ämbrid, kohvrid, karbid, rääkimata erinevatest mööblivariantidest.

Eesti teedrajavad vineeritööstuse traditsioonid küll okupatsiooniajal hääbusid, palju patenteeritud tehnoloogiat rändas ka Teise maailmasõja ajal välismaale. Legend räägib, et kuulus Soome arhitekt ja mööblidisainer Alvar Aalto olevat oma populaarse kasepuust Paimio tooli idee - kasutada üksteise külge liimitud ja alles pärast seda painutatud vineerikihte - saanud Tallinnas Lutheri vabrikut külastades.

Modernismiajastul saabus esimene kõrgaeg, mil vineer oli paljudele väljakutseks ning sellega kaasnes ka lai kasutus interjöörides.

"Vineermööbel annab sisekujunduses palju võimalusi, kuigi on maitse küsimus, kui suures koguses seda ühes ruumis demonstreerida. Mulle ei meeldi üleni vineeriga kaetud ruumid," arutleb disainer Ivari Männi. "Juba Lutheri vabriku toodete näitel on näha, kui laia tooteskaalat on võimalik vineerist valmistada - veekindlad ämbrid, kohvrid, karbid, rääkimata erinevatest mööblivariantidest," lisab ta.

"Tänapäeval on leiutatud ka 3D vineeri vormimine. Mitmeid tooteid on esitletud, kuid tehnoloogia patenteeritus teeb selle kalliks - seinapaneelid, toolid, tarbeesemed, see võimalus lisab vineertoodetele uue dimensiooni.

Huvitavaid lahendusi pakuvad sisekujunduses ka läbipaistvad vineerid," tutvustab ta viimaseid vineeriuudiseid.

Vineermööblil on alati poolehoidjaid olnud, kuigi siiamaani on paljudes sotsialismiajal kinnistunud arusaam, et vineer on odav kastimaterjal. Kohati teda selleks ka kasutatakse, algselt oli vineer aga ainus plaatmaterjal.

"Vineeritootmise käigus tehakse mitmeid selektsioone - ebakvaliteetne spoon läheb pakkematerjaliks jne, väärisvineere aga võib pidada üheks kallimaks ehitus- ja mööblimaterjaliks, mis seab ka piirangud. Laiatarbemööbliks on vineer liiga kallis, olukorras, kus tarbijat püütakse "pöögi- või tammevärvi" melamiinkattega puitkiudmööbliga ja kaubandusketid korrutavad tootehinna kolmega, pole väljavaated just roosilised - pigem jääb vineermööbel nišitooteks," arutleb Männi.

Vineeri peamised eelised on tugevus, naturaalsus ja pinnatekstuuri kordumatus. Kui mööblit viimistleda ka veebaasiliste peitside/lakkide või õlidega, on tulemus vägagi looduslähedane.

Meil toodetakse vineermööblit siiski vähe, Eestis on vaid paar arvestatavat tootjat ja seega disainida tuleb seda harva. Vineeril on ka oma spetsiifilised iseärasused, võrreldes MDF, puitkiud- jt plaatmaterjalidega. Näiteks suured paneelid võivad kiiva tõmmata, töötlemine on raskem, omahind kõrgem jt. "Toodetakse ka väärispuit-, veekindlaid jm erisorte, kuid nende hind on oluliselt kallim," tõdeb disainer.

Vineerist võib valmistada ka aiamööblit. Aga seda peab väga hoolikalt viimistlema, sest probleemiks võib kujuneda veekindla vineeri servade tumenemine ilmastiku tõttu.

Vineermööbel on hinnatud oma vastupidavuse ja triibuliste servade poolest. "Vineeri saab väga hästi töödelda, seda materjali painutades, erineva paksusega plaate kokku liimides võib vineerist erilisi mööbliesemeid disainida," sõnab salongi Coolline konsultant Helen Stüf.

"Unikaalse vineermööbli hinnaklass on keskmisest veidi kõrgem, kuid vineer on ka väga vastupidav materjal," sedastab ta.

OÜ Klavis müügijuht Rainis Saar kinnitab, et vineermööblit tellivad ikkagi need, kellel on soov saada midagi isikupärast või omanäolist: "Kõik esemed tehakse niiskuskindlast kasevineerist, mida viimistletakse lakkides või õlitades. Erinevate toonide saavutamiseks lisatakse looduslikele õlidele värvimulda. Kui soovitakse toodet lakitult, siis saadakse vajalik värvitoon peitsides."

Ettevõttes valmistatakse mitmesugust mööblit - arvuti- ja diivanilaudadest ning kummutitest köögikomplektideni. "Vineer sisekujunduselemendina ja kasevineerist mööbel kogub aina populaarsust," täheldab Saar. "Mai alguses toimunud Kodu messil olid nostalgilised vineerist kiikhobused tõeliseks hitiks. Vineerist mööbel on omanäoline ja pikaealine, teda saab kolimise korral demonteerida ja taas kokku monteerida."

Londonis vineerist ja Lutheri vabrikust doktoriväitekirja kaitsnud Jüri Kermik koostas oma teadustöö põhjal näituse ja eesti- ning ingliskeelse kataloogi, mis tutvustab Lutheri mööblitööstuse fenomeni.

Raamatus vaadeldakse firma kujunemist puidust ehitusmaterjalide tootjast unikaalseks ettevõtteks, mis pika aja vältel osales aktiivselt rahvusvahelises vineeritehnoloogia ja selle alusel valmistatavate mööblitoodete arendamises.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:59
Otsi:

Ava täpsem otsing