EPL: Vene maksuamet väänab käibemaksuga Hansa Leasingu käsi

17. mai 2006, 07:32

OAO Hansa Leasing peatas Venemaal ajutiselt uute liisingulepingute sõlmimise, sest maksuamet keeldub enammakstud käibemaksu tagastamast.

Ajalehe Kommersant andmeil peab Hansapanga Grupi tütarettevõte Hansa Leasing kohaliku maksuametiga kohtuvaidlusi 376 miljoni rubla (170 miljonit krooni) enammakstud käibemaksu tagasisaamiseks. Kokku võib firma kahju vaidluste tagajärjel küündida aga miljardi rublani (452 miljoni kroonini), kirjutab Eesti Päevaleht.

Hansapanga Grupi juhi Erki Raasukese sõnul on käibemaksu tagasisaamine olnud Venemaal kogu aeg firma jaoks probleem, kuid sel aastal on see eriti teravaks muutunud. Maksuamet pole oma käitumist Raasukese sõnul otseselt põhjendanud.

'Ajalooliselt on maksuamet kasutatud argumenti, et liisingfinantseerimist on kasutatud maksupettuseks ja seetõttu on meie jaoks õigustamatult see valdkond skeptilisema vaatluse all,' ütles ta. Raasuke lisas, et ta ei ole näinud märke, mis viitaksid poliitilistele põhjustele.

'Päris karm,' ütles Vene turu asjatundja Raivo Vare. 'Miljard rubla tähendaks, et neil on sisuliselt vesi ahjus, ja see avaldaks mõju ka firma bilansilistele tulemustele,' ütles Vare.

Tema sõnul on Venemaal hakanud jõudsalt arenema kohaliku kapitaliga liisingutegevus, mistõttu on maksuamet üks võimalus pärssida turul hästi tegutseva Hansa Leasingu tegevust. 'Ehkki nuia antakse kõigile ühtemoodi, on siiski nui vanade tegijate jaoks ja väikeste ning äsja turul alustavate firmade jaoks erinev,' ütles Vare.

Venemaa Ühisliisingu juht Raul Toomsalu ütles, et firma ei näe põhjust tegevust piirata, ehkki maksuametiga on aegade jooksul vaidlusküsimusi olnud. 'Hansa Leasingu otsus oli väga radikaalne, kõige äärmuslikum asi, mida teha saab,' ütles ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing