Merko Ehituse hoiatus ehitusturu jahenemisest on täide läinud

Lauri Matsulevitsh 18. mai 2006, 00:00

Merko Ehituse esimese kvartali kasum kukkus 48%, 34,7 miljonile kroonile. Sellega on täide läinud hoiatused, et ehituskulud kasvavad ning ehitusfirmade kasv pidurdub.

"Merko Ehituse esimese kvartali tulemused tunduvad nõrgapoolsed," ütles Suprema juhatuse liige Sten Sumberg. Ta lisas, et üllatav see muidugi pole, sest ehitusfirma kasumi kahanemist on nad juba ammu prognoosinud - tööjõu ja muude kulude kasv ei tohiks ju kellelegi üllatuseks olla. "Ennustame Merkole jooksvaks aastaks drastilist langust - kogu jooksvaks aastaks kasumi kahanemist 22 protsendi võrra," lisas Sumberg.

Tema sõnul on Merko Ehitusel ärikasumi marginaal seni ühe ehitusfirma kohta väga kõrge olnud. Eelmise aasta lõpu seisuga oli Merko Ehituse ärikasumi marginaal 14. Ehitusfirma puhul on 4-5 normaalne. Suprema näeb, et selle aasta lõpuks on Merko Ehituse ärikasumi marginaal langenud 9 peale.

"Midagi väga hõisata ei ole - probleemidest seoses tööjõu ja ehitusmaterjalide kallinemisega on nad rääkinud juba viimased kolm kvartalit," nentis Hansabank Marketsi analüütik Sander Danil. "Aga midagi katastroofilist ka nüüd lahti ei ole, kuigi suur surve on tööjõukuludele - sealt võib veel tõsisemaid lööke tulla," lisas analüütik.

Segadust süvendab asjaolu, et Merko muutis vahepeal ka arvestuspõhimõtteid, mille mõju ettevõtte kvartalikasumile oli 27 miljonit krooni. Muudatuse järgi kajastatakse elamuarendusest saadud tulu nüüd ettevõtte kasumiaruandes alles pärast korteri üleandmist ostjale. Selle tulemusena toimub kogu arendusobjektilt saadava tulu kajastamine väga lühikese perioodi vältel ning suureneb kasumi ja rentaabluse kõikumine kvartali vahearuannetes.

Ilma arvestuspõhimõtete muutmiseta oleks firma teeninud 62,4 miljonit krooni kasumit, mis tähendanuks ikkagi 7,4protsendist kasumi vähenemist.

Danili sõnul peaks enamik käimasolevaid projekte valmima aasta teises pooles, mistõttu tuleb ka teine kvartal suhteliselt nõrk. Praegu on tekkinud olukord, kus müük ja kasum võivad kvartalite lõikes väga järsult kõikuda. Danili hinnangul kajastub see omakorda aktsiahinnas ning võib pakkuda võimalusi spekulantidele. "Pikemaajalised investorid võiks seetõttu jälgida tulemusi poolaasta või aasta kaupa ning mitte kaasa joosta kvartaalsete kõikumistega," soovitas ta.

Danil leiab, et sarnaselt Merkoga mõjutab ka täna börsile tulevat Eesti Ehitust tööjõu ning ehitusmaterjalide kallinemine.

Hansabank Marketsi hinnasiht on Merkole 292,6 krooni (18,7 eurot). "Eks vaatan tulemused üle - võimalik, et prognoose tuleb veidi koomale tõmmata," lausus Danil.

Suprema hinnasihi muutmist veel ei plaani, kavas on ära oodata ka järgmiste kvartalite tulemused. Hinnasiht on hetkel 313 krooni (20 eurot).

Merko ise prognoosib, et ehitussektorit ootab 2006. aastal stabiilne kasv, kuid kasumlikkus jääb surve alla. Lisaks jätkub tänavu ehitushindade kallinemine. Tööjõu piiratus ja kiire hinnatõus esitavad ehitajatele tõsiseid väljakutseid projektide tähtaegse ning eelarvejärgse valmimise osas. Kiired muudatused teevad aga ehitustegevuse raskesti prognoositavaks.

"Merko aktsiaid ostsin umbes kuu aega tagasi sõbra soovitusel," rääkis 200 Merko Ehituse aktsia omanik Endel Hango. "Vaba raha oli vaja kuhugi paigutada. Pealegi - Merko on ka meie firma klient ning firmast on sümpaatne mulje jäänud," lisas ta.

Hango tunnistas, et pikaajaliselt ta aktsiaid hoida ei kavatse, investeerimishorisont on 4-5 kuud. Praegu on ta oma ostuga kasumis.

Investor möönis siiski, et ehitusturul toimuvat arvestades näeb ta edaspidi Merko kulusid kasvamas. "Kuna Eesti ehitajad siirduvad suurema palga ootuses välismaale tööle, siis sunnib see firmat omakorda töötasu tõstma," nentis ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing