EPL: Kinnisvarahüpe muutis ärevaks

18. mai 2006, 07:35

Lõviosa inimestest, keda võiks puudutada kinnisvara soetamine või sellega seotud laenu võtmine, on ettevaatlikumaks muutunud.

Seda näitas Eesti Päevalehe tellitud Faktum-Ariko uuring.

Uuringus küsiti 442 inimeselt, kas nad on muutunud kinnisvara soetamise ja sellega seotud laenude küsimuses ettevaatlikumaks, uskudes, et nn kinnisvarabuum on möödunud ja olukord ebaselge. 46 protsenti vastanutest leidis, et see teema ei puuduta neid, sest neil ei ole põhjust või võimalust kinnisvara soetada või laenu võtta. Ülejäänutest 83 protsenti väitis, et nad on kindlasti või mõnevõrra ettevaatlikumaks muutunud. Vaid 16 protsenti ütlesid, et nad ei ole ettevaatlikumaks muutunud, kirjutab Eesti Päevaleht.

'See on loomulik reaktsioon möödunud aastal ebamõistlikult kõrgeks tõusnud kinnisvarahindadele, peamiselt Tallinna ja siinsete 'mägede' korterite hindadele,' ütles Hansapanga eluaseme finantseerimise osakonna arendusjuht Kersti Arro. Tallinnas müüakse 70 protsenti kogu Eesti kodulaenude mahust, mistõttu pealinna trendid kujundavad kogu turgu.

Nõudluse ja pakkumise vahekord on poole aasta taguse ajaga võrreldes nüüdseks aga stabiliseerunud. Arro sõnul on korterite müügiperioodid pikenenud ning kinnisvara soetamist kaalutakse kauem.

Kinnisvarabüroo Uus Maa juhi Jaanus Lauguse hinnangul kipuvad inimesed pärast järske hinnatõuse otsima nende loogikat. Kui seda ei leita, muututakse ettevaatlikuks. 'Praegu on uusarenduse kodulehekülje valmimisel broneeringuid vähem, varem said koduleheküljed valmis siis, kui pool maja oli juba müüdud,' ütles ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing