Laisa inimese lilled on moes

Pille Rõivas 19. mai 2006, 00:00

Tänapäeva kiire elutempo juures ostetakse koju neid lilli, mis nõuavad vähe hooldust ja mida saab vähesema vaevaga kasvatada. Nurmiko Aianduskeskuse taimetohtri Eevi Tallinna sõnul on praegused moetaimed just need, mida aastaid tagasi polnud Eestis saada.

"Populaarsed on need lilled, mida palju ei pea poputama," ütleb Tallinn. Viimasel ajal on kõvasti populaarsust kogunud ka need taimed, mis olid populaarsed nõukogude ajal, kuid nüüd on need nii-öelda uues kuues.

Kummipuu erinevad versioonid on populaarsete toataimede sekka tagasi tulnud, sest need vajavad vähe hooldust ning kasvavad jõudsalt. Kummipuid on erinevaid, on ühevärviliste lehtedega, aga ka kirjude lehtedega. "Valitakse ka lille nõudmiste järgi, sest üldiselt pole kodudes nõudlikule lillele sobivaid valgustingimusi. Mida vähenõudlikum on lill, seda paremini kaubaks läheb," selgitab Nurmiko Aianduskeskuse kaupluse vanem Eve Urva.

Klassikalist sõnajalga ka armastatakse, kuid nende hooldusega ei saa igaüks hakkama ning see kipub käest ära minema.

Elevandijalapuu on hea püsivusega taim, kasta tuleb ainult siis, kui muld on päris kuiv. "Seda ostetakse seepärast, et elevandijala puu võib olla ka kuu aega kastmata," ütleb Tallinn. Populaarsemad on ka väiksemad taimed, mis ei kasva pooleteisest meetrist kõrgemaks. Üldjuhul kodudesse üle sellise kõrguse olevaid toalilli ei osteta, kui ostetakse, siis vaid uutesse suurtesse kodudesse. "Lill nõuab ka enda ümber palju ruumi, ta ei taha olla tihedalt teiste asjade vahel," ütleb Urva.

Tallinn on märganud, et havisabasid eelistavad kodukujundamisel eelkõige noored sisekujundajad. "Havisabad on sisekujunduses tänuväärsed, sest need kasvavad ka vähese valgusega," selgitab Tallinn. Havisabasid on arendatud ka erinevaid värve, seega on valikuvõimalus üpriski suur.

Vältimaks vähese veenõudlusega lillede ülekastmist, võiks katsuda poti raskust, sest mõnede lillede puhul on lillepott mugulaid niivõrd täis, et näpuga mulda katsuda on keeruline. Kui on kerge, siis tahab vett saada. "Pigem kasta vähe kui palju," lisab Tallinn.

Tallinna sõnul pole unarusse vajunud ka kaktused, sest nende valik on suur. Rõõmsaim ja värvirikkaim on keskmise suurusega kuldkera kaktus, mis meenutab väikest päikest. "Kaktused ei küpse akna peal ära," selgitab Tallinn nende parimat omadust.

Lillemüüjad soovitavad enne toataime ostmist uurida müüjalt lille muid omadusi. Näiteks, mürgise mahlaga taimi ei soovitata osta koju, kus on väikesed lapsed. Taim ise pole mürgine, kuid nende mahl tekitab nahale lööbe.

Draakonipuu jääb Nurmiko Aianduskeskuse lilletohter Eevi Tallinna sõnul kodus efektne, kuid see on üpris valgusnõudlik. Sobib kodusse, kus on palju aknaid ja ruumi. See kehtib just värviliste draakonipuude puhul. Roheliste lehtedega draakonipuu ei nõua nii palju valgust.

Väiksemaid palme ostetakse tihti koju, kuid nende puhul tuleb meeles pidada, et paarikümne aastaga võivad puukesed kasvada paari meetri võrra kõrgemaks.

"Hea on, et nad talvel ei kasva," ütleb Tallinn. Palmide ostmisel peab arvestama, mida nendega paarikümne aasta pärast pihta hakata, kui ta enam koju ära mahtuda ei taha. Pooleteise meetri kõrgused on praegu populaarseimad palmid. Tallinna sõnul on eestlaste armastus palmide vastu jäänud minevikust, kui soojalt maalt tulles oli taskus ikka mõni dattel.

Putukataim kannlill. Vesi sees, meie mõistes pole lõhna, aga putukatele meeldib see lõhn ja nad lähevad kannu sisse. Putukas sealt välja ei saa, lill seedib selle ära ja saab toitu.

See on üpris eksklusiivne, kuid vajab niisket õhku. Neid lilli tuleks veega piserdada aeg-ajalt. Maksab 439 krooni. Kui on kodus väga kuiv õhk, siis hakkavad kannud ka kuivama. Ise tuleb törts vett sisse panna. See on üpris ostetud lill.

Õhku puhastavad kõik lilled. Levinuimad õhupuhastajad lilled on tupsrohtliiliad, mida kasutatakse ennekõike köögis. Ka sõnajalad on head õhupuhastajad, kuid need vajavad märksa suuremat hooldust kui tupsrohtliiliad.

Anu Vähi, Reval Hotel Centrali tegevjuht
Toalilled panevad ruumi elama ja seetõttu on mul kodus igas ruumis paar toataime. Kõik taimed on kas kingitud või ema kasvatatud ning seega on igal lillel oma tähendus.

Õiteiluga rõõmustavad mind neli orhideed, teised taimed annavad rohelust. Kastan oma toalilli üks kord nädalas ja kõik nad on sellega ilusti kohanenud. Lillepoodides imetlen bonsaisid ja küllap ma ühe varsti koju ostan, kuid enne pean selgeks tegema, kas ta on valmis kohanema minu poolt pakutava minimaalse hooldusrežiimiga.

Taivo Piller, florist
Valin selle järgi, mis sobib kokku minu kodu ja elustiiliga. Kuna viibin suhteliselt harva kodus, siis elusad lilled ei taha mul hästi püsida, olen proovinud. Ma küll püüan hoida ja hooldada eluslilli, kuid need püsivad mul maksimaalselt aasta. Üheks põhjuseks on ka keskkütte põhjustatud kuiv õhk ja vähene valgus, mille parendamiseks pole ostnud ka spetsiaalseid lampe. Seepärast kaunistavad minu kodu pigem kunstlilled.

Eelistan suuri, 2,5 meetri kõrguseid toataimi. Väikestest ja elustaimedest kasvavad potis maitsetaimed, mis ei ole säilitamiseks vaid jõuavad pannile. Lõikelilli on mul kodus alati.

Sirje Helme, Kumu Kunstimuuseumi direktor
Ma olen kehv lilledega kodukujundaja. Enamik mu kodus olevad potililli on mulle kingitud. Kuna ma ise potililli ei osta, siis ilmselt need kingitud lilled on minuga ära harjunud.

Neil on pigem sentimentaalne väärtus ja nad on ka ilusad. Välja ma neid muidugi ei viska, kuid kodukujunduses rõhk ei ole lilledel. Kastan neid kord nädalas umbes, vastavad vajadusele.

Ise olen ostnud ühe potilille, mille nime ma kahjuks ei tea. See suurte roheliste lehtedega lill seisab toa nurgas kui sisustuselement ja ei nõua ka suurt hooldust.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing