Maaklerid ennustavad tõusu

Gert D. Hankewitz 19. mai 2006, 00:00

Et pakkumine kinnisvaraturul kasvab, on eelmise aasta lõppu iseloomustanud ülikiire hinnatõus esimeses kvartalis pidurdunud, märkis statistikaamet oma eilses teates. Keskmine tehingu hind oli miljon krooni. Lootus, et hinnad nüüd samale tasemele jäävad või langema hakkavad, kinnisvarafirmade hinnangul tõeks ei saa.

"Me ei näe, et arendajad peaksid sel põhjusel hindu langetama," teatas Pindi Kinnisvara eluruumide osakonna juhataja Pärle Sepping vastuseks küsimusele, kas esimeses kvartalis seisma jäänud kinnisvarahinnad ja tehingute arv tähendab, et arendajad peavad hindu langetama.

Tema sõnul seab hinnalangusele piiri ka ehitushind, mis on siiamaani pidevalt tõusnud.

"Mõningane hinnalangetus võib ette tulla vaid juhul, kui samas piirkonnas arendatakse üheaegselt näiteks viit sarnast projekti," arutles Sepping. "Hinnatõus jätkub Tallinna kesklinna, vanalinna, Kadrioru ja Pirita piirkonnas," lisas ta.

Ka Uus Maa elamispindade osakonna juhataja kt Ruben Gornischeff ei näe hinnalanguseks ruumi. "Pigem pikenevad müügiperioodid," ütles ta.

Gornischefi sõnul seisab osa objekte turul natuke kauem vabana. Omanike poolt pole müügisurvet, sest kasumiootus on turutasemest kõrgem. "Hinnad tõusevad eelkõige kesklinna osas piirkondades (kohati Kalamajas, Kadriorus, vanalinnas), aga ka Kristiines, Nõmmel ja Pirital ning heas seisukorras korterelamutes, eelmise sajandi alguse ja Stalini-aegsetes elamutes," loetles ta. Hinnad langevad tema sõnul paneelelamutes.

Arco Vara Kinnisvarabüroo kutseline hindaja Margus Tinno ütles, et senised uute objektide müügiperioodid on pigem erandlikud. "Situatsioon, kus objekt on sisuliselt müüdud enne selle alustamist, ei ole just tavapärane," nentis ta.

Samas tõdes Tinno, et hinnad sõltuvad ka arendaja finantsskeemi paindlikkusest, mis olenevalt kokkulepitud tingimustest võib sundida kiiremini raha tagasi teenima.

Firma Tallinna osakonna elamispindade juhataja Urmas Tehver lisas, et senini on iga uus arendusprojekt, mida on müüma hakatud, tulnud eelmisest kõrgema hinnaga. "Seepärast on uute elamispindade hinnalangus vähetõenäoline," kinnitas Tehver.

Rahvusvahelise kinnisvaranõustaja Knight Frank LLC koostatud pingereas oli Eesti esimese kvartali tulemuste põhjal esimesel kohal kui suurima kinnisvarahinna tõusuga riik.

Hinnad tõusevad kiiremini Tallinnas, Eesti pealinnas, kus nad tõusid 17 protsendi võrra aasta esimeses kvartalis, kirjutas Bloomberg Knight Frankilt saadud e-kirja vahendades. Eelmisel aastal oli tõus 18,6 protsenti.

Kinnisvaranõustaja teatel on kõige suurema languse hindade osas teinud Hongkong, kus hinnad langesid 6,6 protsendi võrra, põhjuseks see, et tõusvad intressid suurendavad ka hüpoteekide hindu. Eelmise aasta samas kvartalis tõusid hinnad Hongkongis 23 protsendi võrra ning edetabelis oli linn neljandal kohal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing