Venemaa ehitab Soome lahe äärde uue tuumajaama

Sirje Rank 19. mai 2006, 00:00

Föderaalse aatomienergia agentuuri juhi Sergei Kirijenko sõnul tuleb uude tuumajaama esialgu kaks 1100-1150megavatise võimsusega reaktorit, millele edaspidi võivad lisanduda veel kaks reaktorit, vahendasid uudistekanalid Interfax ja RIA Novosti.

Ehituse maksumus oleks Kirijenko sõnul ca 6 miljardit USA dollarit. Soome kiirgusjärelevalvekeskuse andmeil peaks esimene reaktor valmima aastal 2013.

Uus jaam hakkab energiat tootma esialgu ainult Peterburi ja selle lähiümbruse tarvis. Alles siis, kui regiooni nõudlus on rahuldatud, saab kõne alla tulla Venemaa energia eksport.

Kirijenko sõnul on praegu firma United Power kavandatav uus merekaabel Soome ja sealtkaudu Rootsi energianäljas tööstuse varustamiseks huvitav ja majanduslikult tasuv projekt, kuid vajab veel põhjalikku kaalumist. Plaan näeb ette ehitada Venemaalt Kernovost Soome Kotkasse merekaabel võimsusega 1000 MW.

Kava ümber käib praegu Soomes äge poleemika - eriti ägedalt on kaabli vastu Soome ülekandevõrkude firma Fingrid, mille suuromanikud on Soome enda suurimad elektritootjad Fortum ja Pohjolan Voima.

Üks vastuargument on olnud võimalik energiadefitsiit Peterburi piirkonnas. Ka on Soomes taunitud sõltuvuse kasvu importenergiast. Kolm viiest soomlasest toetab täna veel ka kuuenda tuumajaama rajamist. Praegu ehitamisel olev viies tuumajaam peaks elektrit tootma hakkama 2010. aastal.

Venemaale on uus tuumajaam Läänemere ääres osa ambitsioonikast plaanist suurendada elektritootmises märgatavalt tuumaenergia osakaalu. Seda märkis oma aasta tähtsamais kõnes ka president Vladimir Putin.

Praegu moodustab tuumaenergia 15-16 protsenti Venemaa elektritoodangust, kuid peaks aastaks 2030 kasvama vähemalt 25 protsendile. Kirijenko sõnul tähendab see vähemalt 40 uue reaktori ehitamist.

Kirijenko ütles ka, et vanu nn Tšernobõli tüüpi reaktoreid hakatakse Venemaal välja vahetama alates 2018. aastast. Aastatel 2015-2025 jõuab enamik riigi praegu käigus olevaid tuumajaamu oma käitusaja lõpuni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing