Uusi eramuid ostetakse ja müüakse vähe

Olav Leok 22. mai 2006, 00:00

Uuseramute turg on mõne aasta taguse seisuga võrreldes peaaegu soikunud, nii ostjad kui ka arendajad eelistavad peamiselt rahalistel kaalutlustel paarismaju.

Praegu liigub värskeltvalminud eramuid turul vähe. Põhjus lihtne - arendajad on oma tähelepanu suunanud kes kortermajade, kes paaris- ja ridamajade ehitusse. Eramuid arendusprojektina püstitavad vaid väiksemad tegijad ja väiksemas mahus, mis turu üldpilti oluliselt ei mõjuta. Vahel pakutakse krundiarendusprojektis lihtsalt võimalust ka etteantud projekti järgi majaehitus tellida, kuid valmismaja ostu kohustus sellistel juhtudel puudub. Uusi maju ehitatakse enamjuhul vaid isiklikuks tarbeks. Kes selle suure töö ette võtnud ja edukalt lõpule viinud, ei ole huvitatud müügist enamasti enne viie aasta möödumist huvitatud ja siis ka vaid juhul, kui elamine mingil põhjusel perele liiga kitsaks või vastupidi suureks kipub jääma.

Kuigi eramaja iseenesest ei ole populaarsust minetanud, eelistavad nii arendajad kui ka ostjad paaris- ja ridamaju. Arendajad kõrgema kasumlikkuse ja suurema ostjatehulga ning ostjad odavama müügihinna tõttu.

Ligikaudu viis aastat tagasi sai alguse trend, kus arendajad hakkasid järkjärgult loobuma eramurajoonide arendamisest. Kes suunas tähelepanu korterelamutele, kes jätkas paaris- ja ridamajadega, et saavutada kõrgem ehitusmaht. Tänasel päeval, kus maa hind on märgatavalt kasvanud, moodustab see maja maksumusest märkimisväärse osa. Kuna eramaja ehituse puhul on kallil maatükil müügiühikuid vähem, tähendab see arendajale selgelt väiksemat kasumit. Paaris- ja ridaelamute krundid on vaid mõnevõrra kallimad, samas müügiühikuid tekib ühe projekti raames rohkem. See ühelt poolt tõstab kasuminumbreid, teisalt aitab hinda hoida tasemel, mis on võimalikult laiale ostjategrupile kättesaadav.

Arendaja ülesannet eramajade püstitamisel raskendab ka asjaolu, et majaostjad on märgatavalt nõudlikumad.

Maja nähakse oluliselt pikemaajalise peatuspaigana kui korterit ja nii on majale nõudmisi rohkem ja kõrgemaid. Majaostul on olulised nii krundi suurus, haljastuse tase, juurdepääs, tsentraalsete võrkude-ja ühistranspordi olemasolu, maja suurus, korruselisus, arhitektuur, konstruktsioon, välisilme, tubade arv, küttesüsteem, tehnilised lisaseadmed, akende suurus, mis materjalid kus kasutatud on jne. Korterite puhul lepitakse nö valmispaketiga kergemini.

Uus Maa Kinnisvara konsultant Andrus Soonsein kinnitab samuti, et paaris- ja ridaelamute osakaal on tuntavalt kasvamas. Põhjuseks eelkõige viimaste odavam hind. Soonseina sõnutsi on arendajad selle ära tabanud ning seetõttu rajatakse paaris- ja ridaelamuid senisest tunduvalt enam. Samuti rajatakse neid ka tunduvalt enam linnast eemale. Kui inimesel on valida ilma haljastuseta eramukrunt põllu peal või paarismaja kõrghaljastusega piirkonnas, eelistatakse viimast.

Soonsein rõhutab, et valik sõltub siiski eelkõige inimesest ning tema võimalustest.

Ostjate poolel eramute vastu huvi jätkuks, kui vaid hinnatase vastaks huviliste võimalusele ja suudaks konkureerida pakkumisel olevate paarismajadega. Arendajal on seda aga raske saavutada.

Üks võimalus selleks oleks sarnane ettevõtmine Kakumäel valminud Aaviku elurajooniga ning samal ajal Tabasallu rajatud Teelahkme elurajooniga, kus Merko püstitas hulga soodsaid väikemaju.

Algselt küllaltki kritiseeritud projekt, aga samas suudeti head hinda hoida ja kes täna on seal majade vahel uudistamas käinud, näeb, et tänu kasvavale haljastusele on seal hoolimata tihedast asustusest privaatsust rohkem kui nii mõneski paarismajas.

Sarnaste projektide läbiviimise takistuseks on sageli aga ka kohalike omavalitsuste nõudmised ja piirangud, mis lihtsalt ei luba suuri maa-alasid sel viisil väikesteks kruntideks tükeldada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing