ELi kalandustoetuste kokkulepe sõlmimata

23. mai 2006, 10:23

Brüsselis toimunud põllumajandus- ja kalandusnõukogu istungil jäi kokkulepe Euroopa Liidu kalandustoetuste tingimuste osas saavutamata.

Eilsel istungil ei jõudnud liikmesriikide põllumajandus- ja kalandusministrid kokkuleppele Euroopa Kalandusfondi määruse eelnõu osas, mille eesmärgiks on luua raamistik Euroopa Kalandusfondi toetuste rakendamiseks aastatel 2007-2013.

Vaatamata EL-i eesistujamaa Austria ja Euroopa Komisjoni mitmetele kompromissettepanekutele, lükati määruse eelnõu sellisel kujul tagasi blokeeriva vähemuse toel.

Riigid jagunesid kahte leeri, kus üks pool pidas kompromissettepanekuid ebapiisavateks, teine aga liiga kaugele minevateks. Peamised lahkheli tekitavad küsimused puudutasid kalalaevastiku moderniseerimist ja restruktureerimist.

Euroopa Kalandusfondi määruse menetlemine jätkub sügisel Soome eesistumise ajal. Eelnõu venimine toob kaasa ka Eesti kalanduse strateegia valmimise viibimise.

Eesti delegatsiooni juhtinud põllumajandusminister Ester Tuiksoo sõnul on kahju, et eelnõu menetlemine ei jõudnud lõpule. “Kuigi ka Eesti jaoks oli pakutava kompromissi puhul probleemseid küsimusi, oleksime me siiski eelistanud eelnõu heakskiitmist,” selgitas Tuiksoo.

Aastatel 2007-2013 hakkavad Euroopa Liidu liikmesriigid kalandustoetusi saama läbi Euroopa Kalandusfondi (EKF), mis asendab aastatel 2004-2006 toetuste allikaks olevat Kalanduse Arendusrahastut (KAR).

Uue Euroopa Kalandusfondi eesmärkideks on lihtsustada Ühise Kalanduspoliitika meetmete elluviimist, aidata kalanduspiirkondadel oma majandust mitmekesistada, lihtsustada toetuste andmist ja suurendada subsidiaarsust.

Euroopa Kalandusfondil on viis prioriteeti: kalalaevastiku püügivõimsuse kohandamine kalavarudega; vesiviljelus ning kala- ja vesiviljelustoodete töötlemine ja turustamine; sektorile üldist kasu toovad meetmed; kalanduspiirkondade jätkusuutlik areng; tehniline abi.

Põllumajandusministeeriumi delegatsiooni kuulusid minister Ester Tuiksoo, maaelu- ja kalanduspoliitika asekantsler Toomas Kevvai ning toiduohutuse asekantsler Toivo Nõvandi, erinõunik-üksuse juht põllumajandusküsimustes Eesti esinduses ELi juures Peeter Seestrand ning eurokoordinatsiooni büroo juhataja kt Kristina Uibopuu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing