Internetist saab fotodele tagasisidet nõutada

Rivo Sarapik 24. mai 2006, 00:00

Fotode hindamiseks mõeldud lehekülgi on maailmas mitmeid, Eestis üks. Viimane erineb välismaistest vendadest selle poolest, et siinne fotoringkond on üsna piiratud ehk kõik tunnevad kõiki ning tagasiside on sellevõrra ausam ja konkreetsem ning otsekohesem. Algaja fotohuvilise võib äragi peletada sealt, seega tasub enne mõnda aega uurida, kes üldse hindavad, mida ja milliste kommentaaridega.

Välismaistel lehtedel aga on hindajaskond anonüümsem ning laiem, erinevatest riikidest erineva kultuuritaustaga hindamine on ilmselt mõnevõrra objektiivsem kui vaid kohalik publik. Sealt saab seega huvitavamat tagasisidet, erineva tausta ja kultuuriga inimesed näevad erinevaid asju. Samuti domineerivad Eesti fotolehe hindamistes ühed tõekspidamised ning need kumavad läbi. Seega on lihtne ette arvata, millise vastuvõtu osaks mõni kaader saab või arvata, kes mida kommenteerima hakkab.

Välismaistel lehtedel aga tasub oma foto üleslaadimisest teistele teada anda, samuti tasub ise teisi kommenteerida-hinnata. Sedasi on rohkem võimalusi ka oma kaadritega silma paista ning meelde jääda. See omakorda tähendab rohkem hindeid - rohkem tagasisidet.

www.fotocommunity.com

Kirjeldatud neljast leheküljest moodsaim ning meeldivaima väljanägemisega. Avalehele on koondatud teemade kaupa galeriid, samuti viited pooleliolevatele aruteludele ning konkurssidele.

Lehekülje tasuta kasutamine tähendab ühe foto üles laadimist nädalas.

Üllatus on fotopost ehk kõikidele kasutajatele saab saata kirju, näiteks otsid modelli või mingit vastust mõnele tehnilisele küsimusele.

Registreerudes saabub toimetuse poolt tervitus ning soojad sõnad, jätab mulje, et fotograaf on lehele oodatud.

foto.kala.ee

Eesti vanim fotode hindamise lehekülgi. Kui välismaised tervitavad igat tulijat, siis fotokalas profiili saamine on "on privileeg ja mitte õigus". Tõepoolest, 3. mail teele pandud liikmeks saamise avaldus on senini vastuseta. Ometi lubab meeskond päev-paar nn avalduse läbivaatamiseks.

Leht ise on hõlbus kasutada. Põhirõhk on fotode hindamisel, samuti tegutseb aktiivne fototeemaline foorum. Algajad leiavad hulga viiteid ja tekste, millest õppida.

Fotod on hindamise hõlbustamiseks jagatud erinevatesse kategooriatesse, hinnata saab viiepallisüsteemis.

Fotot üles laadides hindajad esimesel kahel päeval foto autorit ei näe, et hindamine oleks põnevam ja objektiivsem.

Vastavalt piltniku fotode keskmistele hinnetele jagatakse kasutajatele nn lülisid, mille järgi saab kas fotosid üles laadida või hindeid panna. Kõrgem keskmine hinne-rohkem lülisid-võimalus rohkem fotosid üles laadida.

www.photo.net

Üks suuremaid fotode hindamise lehekülgi. Fotode tase on kõrge ning lisaks asjaarmastajaile laevad oma töid üles ka profid piltnikud.

Lisaks hindamistele on lehe lisaväärtus ka näiteks nädala foto valimine, mille lehte toimetav meeskond valib. Hea võimalus silma jäämiseks.

Oma fotod saab oma profiili alla nii üksikuna laadida kui ka portfooliosse koondada.

Hindeid jagavad vaatajad kahes klassis: esteetika ehk tehniline korrektsus ja idee originaalsus, seega näeb selgemalt, mida hindaja on head või halba hinnet pannes silmas pidanud.

Tasuta saab üles laadida 15 fotot, limiiti saab paarikümne USA dollari eest suurendada.

Tagasiside saamiseks tasub saata teistele piltnikele kiri palvega hinnata. Muidu võib juhtuda, et foto jääb lehe avarustes märkamatuks.

www.photosig.com

Niinimetatud baaspakett fotode üles laadimiseks on tasuta. Küll tähendab see piiranguid fotode hulga laadimisel ning lehekülje kasutamisel. 25 USA dollari eest aastas aga saab nn kõrgema taseme kasutajaks, tähendab see piiramatus koguses fotode üleslaadimist ning reklaamivaba ekraanipilti.

Registreerumine võtab paar minutit ja on lihtne. Lehe kasutamine hiljem samamoodi, arusaadav ka esimest korda

Lisaväärtusena pakub lehekülg võimalust oma fotod kataloogidesse sorteerida ja kataloogid kas avalikuks või kinniseks märkida. Teiste fotode hindamise eest saab punkte, mis omakorda võimaldab rohkem fotosid üles laadida.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:16

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing