Liiga palju inimesi ei tööta

Liis Kängsepp 24. mai 2006, 00:00

"Mittehõivatud inimeste arv on Eestis liiga suur," tunnistas tööturuameti peadirektor Tiina Ormisson eile rahvastikuministri pressiklubis. "Need, kes väga soovivad tööle asuda, on juba hõivatud."

Ormissoni andmetel on Eestis 15-74aastaste seas umbes 100 000 inimest, kes ei tööta näiteks tervislikel või sotsiaalsetel põhjustel, kuigi nad võiksid seda teha. Ormissoni sõnul on töökäsi puudu masinaehituses, elektroonikas ja ehituses, vajatakse ka arste ja õdesid.

"Raske öelda, millistes sektorites tööjõupuudust praegu pole," ütles Ormisson. "On sektoreid, kuhu on inimesi kergem leida. Näiteks meie koolitame praegu teenindajaid."

Majandusministeeriumi tehnoloogia- ja innovatsioonitalituse peaspetsialisti Sille Rossi sõnul on Eestis suur osakaal inimressursimahukal tootmisel, kuid selline mudel pikas perspektiivis töötada ei saa. Üheks tööjõupuuduse lahenduseks peab Rossi tootmise muutmist tehnilisemaks, kus töökäsi enam nii palju ei vajata.

"Tööjõupuuduse surve all tuleb keskenduda tootlikkuse kasvule ning tehnoloogiliste suundade arendamisele, mis küll nõuab kõrge kvalifikatsiooniga töölisi, keda peaks hakkama ka haridussüsteem produtseerima," selgitas Rossi, kuid lisas, et tõenäoliselt tuleb kaaluda ka osa spetsialistide sissetoomist.

Rossiga on nõus nii Ormisson kui ka rahvastikuminister Paul-Erik Rummo, kuid enne tööliste importimist tuleb selgeks teha, kuhu, kui palju ja kui kauaks võõrtöölisi tuua.

"Täna on vaja nende küsimustega avameelselt tegeleda, pead liiva alla peitmata," ütles Rummo. Ministri sõnul pole täna selget prognoosi, milliseid võõrtöölisi ja kui palju Eestisse tooma peaks.

Ormissoni sõnul peaks sisse tooma tippspetsialiste, madalapalgalisi töölisi aga tuua ei tasuks. "See ei oleks lahendus," ütles Ormisson, selgitades, et need, kes täna ei suuda palku tõsta või investeerida, peaksid ehk mõtlema töö viimisele Kagu-Aasiasse.

Mai alguses oli tööturuametis registreeritud umbes 18 000 töötut, mis moodustab tööealisest elanikkonnast 2,1%.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:01
    Otsi:

    Ava täpsem otsing