Suurfirmad annavad 60 mln arvutikaitsele

Villy Paimets 24. mai 2006, 00:00

"Me oleme projekti nimetanud küll arvutikaitseks, kuid tegelikult vaatame asja ikka laiemalt, me räägime uue majanduse, lausa uue ühiskonna loomisest ja kaitsmisest," ütles EMT juhatuse esimees Valdo Kalm. Sama meelt oli ka sihtasutuse Vaata Maailma arvutikaitseprojekti riigipoolne esindaja, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kantsler Marika Priske. "Mulle meeldis väga see Valdo Kalmu väide, et me ehitame üles uutmoodi ühiskonda, riik on selle võtnud oma suureks, sügavaks prioriteediks," ütles Priske ning lisas, et riik suunab järgmisel Euroopa Liidu eelarveperioodil (2007-2013) infotehnoloogiainvesteeringuteks 13 miljardit krooni.

Tegemist on konkreetsete projektidega, mille tulemusena peaks kolme aasta pärast Eesti olema maailma kõige turvalisema infoühiskonnaga riik ning ID-kaardil põhinevat isiku identifitseerimist peaks selleks ajaks kasutama praegu 20 000 inimese asemel 400 000.

Esimene pääsuke, veebivärav www.arvutikaitse.ee sai samuti eile avatud. Tegemist on veebikeskkonnaga, kus igaüks peaks lihtsa vaevaga teada saama, kuidas oma arvutit ja vara küberkurjategijate eest kaitsta.

Hansapank Eesti juhatuse esimees Priit Põldoja ütles, et kuigi 96-97 protsenti igapäevasest rahast liigub Eestis elektrooniliselt ning 80 protsendil Eesti elanikest on ID-kaart, kasutab ID-kaarti internetipanka sisenemiseks vaid kümmekond tuhat inimest. "CIA andmetel ulatus aastal 2004 kogu maailma küberkuritegevuse käive 100 miljardi USA dollarini," kutsus Põldoja inimesi andmekaitsele mõtlema.

"Küberkuritegevuse kandepind on kogu maailmas drastiliselt suurenenud," kinnitas ka IT Kolledži õppejõud ja Eesti Informaatikanõukogu liige Linnar Viik.

""Arvutikaitse 2009" edukast läbiviimisest sõltub, kas Eesti majandusedus olulist rolli mängivad e-teenused ja IT-lahendused on turvalised ja usaldusväärsed ka kolme aasta pärast," märkis Viik.

Nii Põldoja kui ka SEB Ühispanga juhatuse esimees Mart Altvee kutsusid teisigi ettevõtteid projekti toetama. "See pole meie kinnine ring, oleme huvitatud igasugusest koostööst teiste ettevõtjatega," lausus Põldoja.

Kuidas täpselt see 60 miljonit laiali jagatakse, asjaosalised eile veel ei teadnud. "Projekti kaupa," ütles Kalm ning temaga nõustus ka Elioni juhatuse esimees Valdur Laid. "Eelarves meil konkreetseid summasid ja projekte kirjas ei ole," kinnitasid telekomiärimehed justkui ühest suust.

Elion haaras härjal sarvist ning tõi koostöös viirustõrjetarkvarafirmaga F-Secure turule uue, esilagu tasuta arvutikaitseteenuse, mis võimaldab kasutada viirustõrjet, tulemüüri ning nuhkvara ja rämpspostikaitset koos tarkvara automaatse uuendamisega. Pärast pooleaastast tasuta perioodi hakkab teenus maksma 29 krooni kuus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:01
    Otsi:

    Ava täpsem otsing