Eesti on meediavabaduselt Ida-Euroopas esimene

24. mai 2006, 15:45

Freedom House"i läbi viidud iga-aastase meediavabaduse uuringu kohaselt on Eesti meedia Ida- ja Kesk-Euroopa riikide seas kõige vabam.

Postimees Online kirjutas, et alates 1980. aastast läbi viidavas uuringus hinnatakse riikide meediavabadust kolme kriteeriumi alusel: milline on riikide juriidiline, poliitiline ja majanduslik keskkond, milles meediaväljaanded tegutsevad.

Vastavalt uuringu tulemustele kategoriseeritakse riigid ajakirjandusvabaduse seisukohast vabadeks, osaliselt vabadeks ja mitte-vabadeks.

2005. aastal olid meediavabaduse poolest nimekirja eesotsas kõik Skandinaavia riigid ning Eesti jagas nimekirjas 17. kohta koos Bahama saarte, Saksamaa, Monaco ja Ameerika Ühendriikidega.

Võrreldes endiste Nõukogude liiduvabariikide ja Kesk-Euroopa sotsialismileeri riikidega oli Eesti meedia aga kõige vabam. Eestile järgnesid nimekirjas Leedu ja Läti.

Uuringu kohaselt austab Eesti valitsus sõna- ja ajakirjandusvabadust ning meediavabadus on tagatud ka Eesti seadusandlusega. Samas nenditakse, et arvestades Eesti venekeelse elanikkonna suurust, edastavad eesti telekanalid ebaproportsionaalselt vähe venekeelseid saateid.

'Eesti ajalehed väidavad, et on sõltumatud poliitilistest parteidest ja valitsusest, ning üldjuhul vastab see ka tõele,' seisab uuringus.

Samas mainitakse, et avalik-õiguslikku Eesti Televisiooni on alates reklaami kaotamisest 2000. aastal tabanud teatud majanduslikud raskused.

'Eesti pole endiselt välja töötanud seadusandlust, mis tagaks avalik-õiguslikule meediale stabiilse finantseerimise,' nenditakse uuringu tulemustes.

Lisaks mainitakse uuringus, et valitsus ei piira oma kodanike juurdepääsu internetile ning Eestis on erakordselt suur internetikasutajate suhtarv.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing