Plahvatuse Flexas põhjustas isesüttimine

24. mai 2006, 14:20

Kadrinas Flexa Eesti tootmishoones toimunud plahvatuse põhjuseks oli nitrolakikihis toimunud isesüttimine, leidis ekspertiis.

Ekspertarvamuse kohaselt oli 5. mail 2006. aastal Flexa Eesti ASi Kadrina tootmishoone lakkimisruumis toimunud plahvatuse tekkepõhjuseks põrandale ladestunud nitrolaki kihis alanud autokatalüütiline iselagunemisprotsess, mis lõppes laguproduktide plahvatusliku isesüttimisega.

Värvimistehnoloogia põhineb nitrolakkide ja vastavate lahustite kasutamisel. Laki tahkuv komponent nitrotselluloos ehk kolloksüliin on äärmiselt ohtlik aine, mis valguse ja soojuse toimel on võimeline ise süttima.

Ekspertiis ei tuvastanud, miks nitrotselluloosi kihis algas autokatalüütiline protsess. Kuna ruumis ei viibinud protsessi käivituse hetkel inimesi, siis on välistatud nn inimlik faktor ja lahtise tule allikad.

Tehnoloogilised seadmed (ventilaator, suruõhuseadmed) ei saanud lagunemisimpulssi samuti tekitada, kuna olid plahvatusohtlikule keskkonnale vastava nõuetekohase ehitusega.

'Kuna on selgunud, et Eestis on ka varem toimunud analoogse mehhanismiga nitrotselluloosi ladestuse plahvatus värvimisruumis, siis otsime sarnase tekkemehhanismiga õnnetuste edaspidiseks vältimiseks ja töökeskkonna ohutuse tagamiseks võimalusi nitrolakkide asendamiseks vähem ohtlike lakkidega,' seisab Flexa Eesti saadetud teates-

Sündmuse käigus kannatada saanud ruumide, seadmete ja materjali kahjusumma on ligikaudu miljon krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing