Rangeim tsensuur valitseb Põhja-Koreas

24. mai 2006, 12:52

Rahvusvahelise Ajakirjanike Kaitsmise Komitee poolt läbi viidud iga-aastase uurimise kohaselt on maailma rangeima tsensuuriga riik Põhja-Korea.

Samuti kuulub tsensuuri all ägavate riikide esikümnesse ka kolm SRÜ riiki, kirjutas Postimees Online.

Organisatsiooni Committee to Protect Journalists (CPJ) hinnangul pole kommunistlikud Põhja-Koreas ühtegi sõltumatut ajakirjanikku, kogu meedia on riigi kontrolli all ning kõik telerid ja raadiovastuvõtjad müüakse inimestele sellistena, et nendega on võimalik kuulata vaid Põhja-Korea ametlikke uudistekanaleid.

Myanmari järel kolmandal kohal asub rangeima tsensuuriga riikide nimekirjas Turkmenistan, mille juht Saparmurat Nijazov ennast 1999. aastal eluaegseks presidendiks kuulutas.

CPJ märkis, et Turkmenistanis on kogu meedia riiki omanduses ning 'Turkmenbaši' peab isiklikult andma heakskiidu sellele, millest riigi peamised päevalehed oma esilehel kirjutavad – tavaliselt leidub seal ka vähemalt üks Nijazovi portree.

Neljandal kohal asub nimekirjas Ekvatoriaal-Guinea, viiendal Liibüa, kuuendal Eritrea ja seitsmendal Fidel Castro poolt juba 47. aastat juhitav kommunistlik Kuuba.

Kaheksandal kohal, enne Süüriat, asub veel üks Moskva lähedane liitlane SRÜs, Usbekistan. 1991. aastast riiki juhtiva Islam Karimovi režiim kasutab ametliku tsensuuri asemel laialdaselt ajakirjanike ähvardamist ja vahistamist. Eelmise aasta lõpus istus Usbekistanis trellide taga kuus ajakirjanikku ning pärast valitsusvastaste meeleavaldajate tulistamist Andižanis 2005. aasta mais aeti riigist välja ka välismaiste uudisteagentuuride esindajad.

Kümnendana asub rangeima tsensuuriga riikide nimekirjas Aleksandr Lukašenka juhitud Valgevene.

CPJ teatel kuuluvad riigi suurimad meediakanalid riigile ning tegelevad peamiselt presidendi ülistamisega. Samas eksisteerib Valgevenes ka mitmeid väiksemaid sõltumatuid raadio- ja telejaamu, kuid need väldivad poliitiliselt tundlike teemade käsitlemist.

Opositsiooniliste ajalehtede trükkimist takistavad võimud aga trükikodasid survestades, samuti ei tegele postiteenistus nende väljaannete kojukandega, mistõttu nende levik on äärmiselt piiratud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing