PM: Usaldusisiku seadus läheb barrikaadidele

25. mai 2006, 07:59

Ametiühingutegelased korraldavad täna usaldusisiku seaduseelnõu vastu protestimeeleavaldused nii Tallinnas kui ka Riias ja Vilniuses.

Vaidlus käib peamiselt selle üle, kas töötajate usaldusisiku võib ettevõttes valida ametiühingurakuke või tuleb see õigus anda töövõtjate üldkoosolekule. Kusjuures üldkoosoleku kokku kutsumine jääb juhtkonna korraldada.

Ametiühingud leiavad, et selline korraldus piirab nende vabadust, aga samuti võtab usaldusisikult võimaluse tõhusalt tegutseda. Samas on asjatundjate hinnangul just usaldusisiku persoon ametiühinguliikumise võtmeküsimus, kirjutab Postimees.

'Kui tööandja korraldab valimised, siis võib ta kaudselt mõjutada ja määrata, kes saab usaldusisikuks,' kommenteeris teenistujate ametiliitude keskorganisatsiooni (TALO) juht Ago Tuuling.

Ta lisas, et kui valitu ei ole ametiühingu liige, siis on tal raskem hakkama saada, sest teda ei toeta organisatsioon. Lisaks märkis Tuuling, et uus kord muudab otsustamise liiga kohmakaks.

'Töötajate esindamine läheb tunduvalt keerukamaks, sest iga otsuse tegemiseks peab usaldusisik kokku kutsuma töötajate üldkoosoleku,' lausus Tuuling. 'Te võite ise hinnata, kui keeruline see on, kui ettevõttes töötab sadu inimesi ja nad on ka geograafiliselt üle Eesti laiali pillutatud.'

Tuulingu hinnangul püüab seaduseelnõu tööandjate lobi mõjul ametiühinguid ohjata. Tööandjate keskliidu volikogu esimees ja Standardi juht Enn Veskimägi aga ütles, et ka ettevõtjaile on seaduseelnõu vastuvõetamatu.

'Halb eelnõu sai, sest ettevõtjate ettepanekuid ei arvestatud,' lausus Veskimägi.

Ettevõtjad ei ole nõus hüvitama ametiühingu usaldusisikule organisatoorse töö kulu ehk telefoniarveid ja muud bürookulu. Samuti ei meeldi ettevõtjatele, et seaduseelnõu lubab lisaks üldkoosoleku valitud usaldusisikule ettevõttes tegutseda ka ametiühingu rakukese usaldusisikul.

Valitsus arutab täna usaldusisiku seaduseelnõu oma õhtusel nõupidamisel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing