Zimbabwes võetakse poodi raha kaasa kilekotiga

26. mai 2006, 11:46

Lõuna-Aafrika riigis Zimbabwes käiakse poes kilekotitäite rahaga, kuna inflatsioon on tuhat protsenti, vahendab Bloomberg.

'Viis miljonit Zimbabwe dollarit mahub just täpselt kingakarpi,' ütles 53aastane Vinod Rugnathji, kes peab poodi. Teksad maksavad tema poes viis miljonit Zimbabwe dollarit (50 USA dollarit ehk 600 krooni).

Aprillis tõusis Zimbabwes inflatsioon 1043 protsendini. Riigis valitseb puudus kõikvõimalikest kaupadest nagu leivast ja bensiinist. Analüütik John Robertson prognoosis, et aasta lõpuks kiireneb inflatsioon 2000 protsendini. Palgad pole suutnud inflatsiooniga sammu pidada, ähvardades kasvava vaesusega ja rahvarahutustega.

82aastane president Robert Mugabe ütles veebruaris, et riik jätkab raha juurdetrükkimist. Sel teel loodab ta vältida nälga majanduses, mis on seitsmendat aastat languses. IMFi prognoosi kohaselt langeb Zimbabwe majandus sel aastal 4,7 protsenti.

Riigi tubakasaak on 32 aasta väikseim. Veel kuue aasta eest oli Zimbabwe kõrge kvaliteediga tubaka ekspordis maailmas teisel kohal, nüüd on viiendal.

Suurim rahatäht, mida Zimbabwe keskpank trükib, on 50 000 Zimbabwe dollariline. Kuna keskpank ei jõua raha trükkida, trükitakse vanadele 20 dollarilisi rahatähti üle 50 000 dollarilisteks.

'Kuus aastat tagasi kulus mul nädalas sisseostudeks kusagil 1000 Zimbabwe dollarit,' ütles Harare rikaste linnaosas elav kahe lapse ema 45aastane Sandy Macdonald, kes sisenes poodi kilekotitäie rahatähtedega. 'Nüüd kulub selleks 15-20 miljonit Zimbabwe dollarit.'

Keskpanga kursi järgi maksab USA dollar 101 196 Zimbabwe dollarit, mustal turul aga umbes 220 000.

'Need, kes ütlevad, et raha trükkimine põhjustab inflatsiooni, tahavad, et inimesed istuksid käed rüpes ja laseks inimestel surnuks nälgida,' ütles veebruaris Mugabe. 'Me trükime raha selleks, et inimesed saaksid elada.'

Keskpank ja rahandusminister ei soovinud inflatsioonitemaatikat Bloombergile kommenteerida.

Farmides on kuusissetulek 1,3 miljonit kohaliku dollarit, kuigi kuuesel perel on tarvis 42 miljonit dollarit. Põllumehe kuupalgast saab mustal turul viis liitrit bensiini või poest neli pakki sigarette.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing