Arcelor eelistab partneriks Severstali

Tõnis Arnover 29. mai 2006, 00:00

Nädal tagasi oli Mittal kergitanud algset pakkumist 34% võrra ja on valmis Arcelori eest maksma 25,8 miljardit eurot (402 mld krooni). Selle peale teatas Luksemburgi-Prantsuse kapitaliga Arcelor reedel, et soovib tehingut teha hoopis Vene oligarhile Aleksei Mordaðovile kuuluva Severstaliga.

"Vene firmaga ühinemine oleks meie aktsionäridele parem valik, kuna see looks väärtust ja kvaliteeti, mitte tootmismahtu," põhjendas Arcelori tegevdirektor Guy Dollé tehtud valikut. Arcelori nõukogu esimees Joseph Kinsch lisas, et inglise ja saksa keelt valdav Mordaðov on tõeline eurooplane, kes kuulub mitme Euroopa firma nõukokku.

Tehingu kohaselt ostaks Arcelor ära Aleksei Mordaðovile kuuluva 90protsendilise Severstali aktsiapaki, samuti tema ülejäänud terase- ja kaevanduseaktsiad ning annaks talle vastu 32protsendilise Arcelori aktsiapaki. Ülejäänud 68% aktsiatest jääks endistele omanikele. Selle tehingu hind oleks 13 miljardit eurot (203 mld krooni) ehk tunduvalt väiksem kui Mittali pakkumine.

Forbesi eelmise aasta maailma miljardäride edetabelis oli 40aastane Aleksei Mordaðov 7,6 miljardi dollari suuruse (93 mld krooni) varaga 64. kohal, Venemaal oli ta rikkuselt seitsmes.

Kui ühinemine teoks saab, tõuseks Arcelor/Severstal maailma suurimaks terasekontserniks, mille aastatoodang oleks 70 miljonit tonni. Ühtlasi kontrolliks see 22% maailma autoteraseturust ning 60% selle tehastest asuks Euroopas ning 40% tulusal ja kasvaval Vene ja Brasiilia turul.

Lõpliku valiku tegemine India ja Vene firma vahel jääb Arcelori aktsionäridele, kes peavad üldkoosoleku 28. juunil.

Läinud sügisel ostis Lakshmi Mittal oksjonil ära Ukraina terasegigandi Krivoriþstali.

Venelased näevad Mittali grupi haardes konkurentsiohtu Venemaa terasetööstusele, mis on seni suhteliselt killustatud. Arcelori omandamine kasvataks Mittali võimsust aga veelgi, ja venelased otsustasid ilmselt ostupakkumisega mängu sekkuda ja oma turgu ja huve niimoodi kaitsta.

Veidi aega enne Severstali ja Arcelori ühinemisteadet kohtus Aleksei Mordaðov president Putiniga, kellega ta saab hästi läbi, sest ta on olnud üks Putini valimiskampaania toetajaid. Vedomosti andmeil küsis Mordaðov presidendi toetust ühinemistehingule ning Putin oli tõmmanud Severstali maailmastumise plaaniga seoses paralleele Gazpromiga. Mordaðovist saaks esimene Vene ärimees, kellele kuulub kaalukas aktsiapakk suures rahvusvahelises avalikus ettevõttes.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing