Segastel aegadel vali aktsiate asemel raha või võlakirjad

Annika Matson 29. mai 2006, 00:00

"Võimalused on klassikalised - likviidsusfond ja deposiit," nentis Ühispanga maakler Peeter Koppel. Tema sõnul on aeg hakata aru saama sellest, et ka raha on positsioon. "Kui häid ideid ei ole, ei pea vägisi üritama heitlikest hindadest mingit kasumit välja pigistada," soovitas ta.

Mis ülemaailmset pilti puudutab, siis praegu näib, et pihta on saanud kõik ja korraga ning aktsiatest väljunud raha veel aktsiatesse tagasi liikumas ei ole, rääkis Koppel ning lisas, et enne, kui investor võiks hakata uuesti aktsiaid soetama, peaks tekkima selgem trend.

Hansapanga investeerimistoodete osakonna juhataja Art Lukas selgitas, et kui maailma aktsiaturgudel toimub üleüldine langus, siis üldjuhul liigub aktsiatest välja võetud raha arenenud riikide võlakirjadesse.

"Raha ümberpaigutamisest võidavad üldjuhul vaid need, kes suudavad aktsiate hinnalanguse ette näha ja sellele eelnevalt reageerida. See, kes üritab midagi muuta juba siis, kui langus aset leiab, jääb üldjuhul hiljaks ja võib ümberpaigutamisega isegi rohkem kaotada," selgitas ta.

Küsimusele, kas on mingid äratuntavad vihjed turul, kust tähelepanelik investor saaks signaali, et nüüd on õige aeg väljuda aktsiatest, vastas Lukas, et väga selgeid ja üheseid sündmusi on võimatu välja tuua ja veelgi raskem ette ennustada.

"Mõned üldisemad näitajad, millega on sageli kaasnenud aktsiaturgude langus on esiteks aktsiahindade kasv tasemeteni, mis on õigustatud vaid ettevõtete väga kiire kasumi kasvu jätkudes, teiseks suurriikide keskpankade intressimäärade agressiivne tõstmine ja poliitilise ebastabiilsuse kasv," loetles ta.

Tuleviku kohta aktsiaturgudel märkis Lukas, et kõik sõltub ikka investori ajahorisondist. "Pikaajaliselt võib kindlasti endiselt atraktiivseks pidada Euroopa Liidu uusi liikmesriike," märkis ta. Lukas lisas, et kui investor tahab end võimaliku ootamatu aktsialanguse vastu kaitsta, võib ta kasutada kapitaligarantiiga tooteid. "Investeerimishoius on üks selline, aga selle lahenduse puhul tuleb reeglina loovutada ka osa võimalikust tõusust," ütles Lukas.

Sampo Asset Managementi juhatuse liige Peeter Schamardin liigitaks langevate aktsiaturgude korral spekulatiivse iseloomuga investorid nii: ühed ootavad edasist langust ja neile sobib sel juhul kaitsestrateegiat esindav rahaturg, mis ei sõltu aktsiate tõusust ega langusest.

Teiseks sobivad neile instrumendid, mis võimaldavad teenida aktsiaturu languse pealt. See on aktiivne strateegia. Teised aga ootavad tõusu, mis langusele järgneb. Neile soovitaks kasutada ära odavate aktsiaostude võimalust.

Pikaajalised aktsiainvestorid ei tee Schamardini sõnul midagi, sest langusi ja nendele järgnevaid tõuse on ennegi juhtunud ja ilmselt juhtub ka edaspidi. Minevikust on teada, et aktsiatega on enamik pikaajalisi investoreid peaaegu alati võitnud.

Schamardini sõnul pole võimalik ette ennustada tõsisemaid langusi turul, sest neid iseloomustab päästikuefekt, sündmused iseenesest ei pruugi olla üldse eriti olulised - seekord sai karikas täis pärast intressimäärade tõusu puudutavaid uudiseid.

"Kui laps laob klotsidest torni, siis lõpuks kukub torn ümber. Ei saa öelda, et torn variseb alati pärast kahekümne kolmanda klotsi paigaldamist. Vahel kukub ta pärast kahekümnenda, vahel pärast kahekümne kaheksanda klotsi asetamist," näitlikustas Schamardin.

Ka Sampo esindaja on kindel, et pikas perspektiivis on arenevad turud ikka veel atraktiivsed.

Kawe Kapitali portfellihaldur Ago Lauri aktsiatest eemale ei hoiaks. Aga ta soovitab arenevate turgude buumiga kaasa läinud investoritel õppust võtta ning meelerahu säilitamiseks nendest turgudest eemale hoida. Alternatiiviks oleks stabiilsemad ja kõrgemat dividendisaaki lubavad Euroopa firmad. "Pärast viimaseid langusi ei ole probleem leida Balti riikidest, Kesk-Euroopast või Skandinaaviast ja Suurbritanniast stabiilseid ettevõtteid, mille dividenditootlus ületab pikaajalisi intresse," lausus ta.

Kawe Kapitali portfellihaldur Ago Lauri tuletab meelde, et aktsiaid languse ajal edasi hoides võib investor loota, et ühel hetkel hind taastub. Fondi puhul võib see hetk viibida, kui uus raha fondi sisse ei voola.

Seega tuleb fondi investeerides jälgida, mis tempoga sealt raha välja voolab. Kui fondist läheb raha kiiresti välja, peab fondijuht aktsia hinnast olenemata aktsiaid müüma ja esimesena müüakse likviidsemad positsioonid ehk börsil aktiivsemalt kaubeldavad aktsiad. "Kui portfelli suuremate investeeringute nimekirja on jäänud peamiselt vaid ebalikviidsed nimed, võtaksin mina raha välja nii kiiresti kui võimalik sõltumata sellest, kas saan kasumit või kahjumit," tähendas Lauri.

Mitte ainult tõusvalt trendilt aktsiaturgudel pole võimalik võita. Kui kujuneb selgelt langev trend, siis tuleb see enda kasuks pöörata. Näiteks lühikese positsiooniga, mis tähendab panustamist aktsia langusele.

Minu arvates on selgelt ekslik arusaam see, et lühike positsioon on midagi oluliselt hirmuäratavamat kui pikk positsioon. Juhul, kui nägemus selge, riske teadvustatakse ning distsipliin on paigas, on lühike positsioon lihtsalt oma nägemuse teostamise võimalus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing