EPL: Liivapõuda kasutavad ära hangeldajad

29. mai 2006, 07:26

Väikeettevõtte juht kurdab, et ta ei saa karjääridest vajalikku materjali osta.

Harjumaal kinnisvaraarenduse ja tee-ehitusega tegeleva väikefirma juht Heiki (nimi muudetud) kõneleb, et hangib iga nädal mõni tuhat tonni liiva suurematelt ehitusettevõtetelt, kel on karjääridega lepingud ning seega vajaliku materjali hankimine kindlustatud, kirjutab Eesti Päevaleht.

Heiki märgib, et nii väikse tegijana nagu tema firma, kes korraga soovib karjäärist osta 1500 tonni, ta jutule ei pääse. 'See pole kogus,' nendib ta.

Althõlma hangitud liivatonni eest tuleb Heikil edasimüüjale maksta 72 krooni tonnist, samal ajal kui karjäärid müüvad liiva 49–60 krooniga. 'Aga pakutakse ka sajaga,' sõnab Heiki. 'Teisipäeval pakuti mulle 100 krooni tonn – ei võtnud. Praegune seis täna (neljapäeval – toim) on väga kehv, mõtlesin, et saan liiva, aga võta näpust.'

Maksta tuleb edasimüüjatele enamasti sularahas või siis tasuda vaheraha sularahas.

Kuigi mees märgib, et on hea, et saab hangeldajategi kaudu materjali osta, möönab ta, et see paneb põntsu ettevõtte konkurentsivõimele.

Eesti ehitusmaterjalide tootjate liidu juht Enno Rebane möönis, et kõrgendatud nõudmine võib korralikud turusuhted ära rikkuda küll. Samas pole temani jõudnud signaale mustast turust.

Kõige raskem on killustiku ja liiva poolest Harjumaal, kus kõige rohkem ehitatakse. Rebase sõnul võiks ju killustikku tuua mujalt Eestist, kuid vedu teeb hinna liiga kõrgeks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing