Välisinvestorid tekitavad Tallinna börsil suuri käibeanomaaliaid

Lauri Matsulevitsh 30. mai 2006, 00:00

Näiteks on viimase nelja börsipäevaga vahetanud omanikku üle 4 miljoni Eesti Telekomi aktsia. Hiigeltehingute taga on enamasti välisinvestorid, kellel on maksustamise seisukohast dividendide asemel kasulikum välja võtta väärtpaberitulu. "Tegemist on välisfondidega, kellel on oma maksuseadused," rääkis Hansapanga maakler Romet Tepper. "Neil on otstarbekas aktsiad maha müüa ja pärast tagasi osta."

Tulumaksuseaduse järgi peab välisinvestor Eesti börsifirmast dividende saades maksma tulumaksu. Kui riigiga maksuleping puudub, on tulumaks 23%. Kui välisinvestor saab dividenditulu asemel lihtsalt väärtpaberitulu, siis ei tule ka tulumaksu dividendidelt. "Erinevates riikides on tulumaks väärtpaberitulult erinev. Eks fondid kaaluvad, kus see ära tasub ja kus mitte," ütles Tepper. "Eestis tegutsevatel fondidel ilmselt tasub."

Suprema juhatuse liikme Sten Sumbergi sõnul on dividendisaajate fikseerimise aeg alati kauplemise poolest aktiivsem. "Mõni investor võib näiteks spekuleerida, et pärast dividendimaksejärgset kukkumist võtabki aktsia suuna allapoole, ning müüb seetõttu enne dividendide väljamakset aktsiad maha," pakkus Sumberg.

Kuni eelmise aastani said oma makse optimeerida ka Eesti erainvestorid. Aktsiad osteti päev enne dividendisaajate nimekirja fikseerimist ja müüdi mõne päeva pärast maha. Kuna pärast dividendide maksmist kukub aktsia hind dividendimakse võrra, siis sai investor aktsiad hiljem näilise kahjumiga maha müüa. Kahjumiga sai investor omakorda vähendada tulumaksukohustust, mis oli tekkinud varem saadud väärtpaberitulust. Aga tegelikult oli kahjum näiline, sest investor oli saanud lisaks ka dividende.

Nüüd näeb tulumaksuseadus ette, et väärtpaberite müügist saadud kahjumit ei saa tulust maha arvata juhul, kui tehing on tehtud 30 päeva enne ja 30 päeva pärast dividendinimekirja fikseerimist.

Tepperi sõnul ei ole tänavu enam selliseid tehinguid tehtud ning ta nõustus, et tulumaksuseaduse muudatus on oma eesmärki täitnud. "Sel aastal on dividende saanud peamiselt pikaajalised investorid, "kaugelt tulnud inimesed" enam dividende ei saa," lausus maakler.

Tulumaksuseaduse järgi on õigus maksustamisperioodil väärtpaberite võõrandamisest saadud kasust maha arvata samal perioodil väärtpaberite võõrandamisest saadud kahju. Kui aga väärtpaber annab õiguse dividendidele, siis selle võõrandamisest saadud kahju ei arvata maha muude väärtpaberite võõrandamisest saadud kasust, kui see omandati 30 päeva jooksul enne dividendiõiguslike isikute määramise kuupäeva ja müüdi 30 päeva jooksul pärast seda.

Seega ei ole investoril mõtet osta aktsiaid päev enne dividendisaajate nimekirja fikseerimist, et need siis järgmisel päeval näilise kahjumi tekitamiseks maha müüa.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:02

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing