Popid ripplaed tehakse naturaalsest materjalist

Eneken Laasme 31. mai 2006, 00:00

Ripplaest on saanud tänapäevase kontori siseviimistluse vaat et lahutamatu osa. Selle taha saab peita kõik selle, mida ei soovita näha ruumi interjööris, kuid mis on hoone toimimise seisukohalt hädavajalik - kommunikatsiooniseadmed, ventilatsioonišahtid, võrgukaablid, elektrikaablid, veetorud, sprinklersüsteemid, kliimaseadmed, lakke süvistatud valgustid ja turvaseadmed.

Avatavat tüüpi ripplae puhul on kõik lae taga asuv ka igast kohast kergesti ligipääsetav: üksikuid plaate saab vahetada, muuta valgustite asukohta või vahetada interjööri värskendamiseks väga kiiresti huvitavama vastu. "Lisaks lihtsale paigaldatavusele on eeliseks juba tehases tehtud viimistlus, niiskus- ning tulekindlus," sõnab ASi Parmet juhataja Elmo Parik.

Ripplae abil saab vähendada ruumi mürataset või luua hoopis heli peegeldav pind. Avatud kontori puhul on hädavajalik kasutada ripplaes heli neelavaid materjale, sest see vähendab ruumi mürataset ning helide järelkaja.

"Müra summutamiseks sobivad poorse pinnaga tulepüsivad puitkiudplaadid ja spetsiaalsed mürasummutavast melamiinvahust valmistatud paneelid ja kuubid. Neid saab liimida seintele või riputada lakke," soovitab ASi Favor juhatuse liige Merle Okermann.

Ka OÜ Debreta tegevjuht Norman Tali rõhutab akustikaprobleemi osatähtsust. "Kontoris peaks olema helisummutavaid ja neelduvaid materjale, arvestada tuleks ka niiskus- ning hügieeninõudeid."

Vähem tähtis pole ka disain, Eestis on aga sageli mindud odavaima vastupanu teed: "Enamikus kontorites on näha kõige odavamaid klaasist või kivivillast pressitud plaate metallkarkassil," nendib Parik.

Uuemateks ripplaetüüpideks on Okermanni sõnul kergkipsist valatud moodulplaadid, mis on naturaalsest materjalist, mittepõlevad, sisekliimat reguleerivad, heli summutavad või vastupidi - heli peegeldavad.

Üha populaarsemad on ka eriviimistlusega huvitava pinnastruktuuri ja kergkipsist valatud moodulplaatidega samade omadustega puitkiudplaadid ning helisummutavad melamiinvahust elemendid, millel on väga suur heli neelamise võime, tulekindlus ja mis ei erita tolmu.

Norman Tali hinnangul on suurimas muutumises siiski disainlaeplaatide mustrid ja perforatsioonid. "Ka meil on uuemateks ripplaetüüpideks erinevate perforatsioonidega kassettlaed," lisab Parik.

Kontorisse ripplage valides tuleks silmas pidada ka ohutust tervisele: materjal ei tohiks eristada tolmu, klaaskiudtolmu ega teisi kahjulikke aineid. "Kahjuks on sellised materjalid laialdaselt kättesaadavad ning odava hinna tõttu ka populaarsed," sõnab Okermann. "Siin mängib rolli ka klientide teadmatus ning liigne usaldus tuttavate kaubamärkide suhtes."

Tema kinnitusel võivad üheaegselt nii funktsionaalsed kui ka esindusliku välimusega olla nii metallist ripplaed, nt profiil-, rest-, võrk-, kassett- ja paneellaed, kui ka kipsist ja puitkiust moodulplaadid.

Rendipindade puhul kasutatakse tavaliselt materjale, mis on hinnalt soodsad ning tagavad miinimumvajadused. "Selleks sobib mineraalkiudplaat," sõnab Okermann.

Kuigi üldjuhul ei ole ripplael ruumi soojustamise funktsiooni, on võimalik ripplae peale lisada ka soojustav kiht.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:02
    Otsi:

    Ava täpsem otsing