Töötleva tööstuse arengud aprillis

31. mai 2006, 11:52

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi majandusanalüüsi talituse andmetel kasvatas aprillis töötlevat tööstust eksport ning siseturu nõudluse kasv.

Töötleva tööstuse ettevõtted andsid 0,6% rohkem toodangut kui aasta varem. Madal kasv oli tingitud suures osas asjaolust, et selle aasta aprillis oli vähem tööpäevi kui aasta tagasi. Tööpäevade arvuga korrigeeritult ulatus kasv 5,6%ni.

Toiduainetööstuse ettevõtetel oli kasv võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 10%. Tootmismahtu suurendasid aprillis peamiselt kaks allharu – jookide tootmine (26%) ning lihatööstus (9%). Piimatööstuse realisatsioon jäi nii sise- kui välisturul aastatagusele tasemele.

Puidutöötlemises ning puittoodete tootmises jäi tootmismaht eelmise aasta aprilliga võrreldes peaaegu muutumatuks (tööpäevade arvuga korrigeeritult suurenes tootmismaht 6%).
Toodangu müük kasvas eelkõige siseturul, ekspordi arengud olid veidi tagasihoidlikumad.

Nõudluse vähenemise tõttu välisturgudel jäi aastatagusele tasemele alla nii rõiva- kui ka tekstiilitööstuse tootmismaht.

Aasta esimestele kuudele sarnaselt jätkus aprillis kiire kasv kummi- ja plastitööstuses (kasv võrreldes eelmise aasta aprilliga 25%, tööpäevade arvuga korrigeeritult 34%) ning metalltoodete tootmises (17%, tööpäevade arvuga korrigeeritult 26%). Kummi- ja plastitööstuse kasvu taga oli suures osas siseturu nõudlus, metallitööstuses aga tugev müük välisturgudele.

Teistes harudes jäi kasv üldiselt alla 10%. Sideseadmete tootmine jäi alla aastatagusele tasemele, samas eelmise aasta märtsis ja aprillis oli antud allharus väga kõrge võrdlusbaas (kasvud võrreldes 2004. aasta vastavate kuudega olid rohkem kui kahekordsed).

Ettevõtete hinnangul püsib lähikuudel soodne ärikonjunktuur. Positiivne tulevikunägemus iseloomustas Eesti Konjunktuuriinstituudi poolt küsitletud ettevõtete põhjal peaaegu kõiki tööstusharusid, pessimistlikum olukord püsib endiselt tekstiili- ja nahatööstuses.

Töötajate arvu kavatsetakse üldiselt suurendada. Peamise tootmismahu kasvatamist takistava tegurina tõid ettevõtted välja nõudlusepoolsed tegurid, tööjõupuudus tootmist piirava tegurina kerkib esile tavaliselt aasta teises pooles.

Mõningates harudes on tööjõupuudus juba praegu terav, näiteks metallitööstuses ja õmblustööstuses. Kui metallitööstuses on põhjuseks pigem haru kiire areng ja kvalifitseeritud töötajate puudus, siis õmblustööstuses võib põhjusena välja tuua tugeva konkurentsi- ja palgasurve, mistõttu sektori praegune palgatase ei võimalda piisavalt töötajaid juurde meelitada. Seetõttu väheneb õmblusettevõtete hinnangul töötajate arv lähikuudel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing