Euro tuleb kursiga 15,64 või ei tule üldse (täiend.)

01. juuni 2006, 16:20

Väide, et euro võib hakata maksma 30-60 krooni ei pea paika, sest sellisel juhul ei saaks Eesti üleüldse eurole üle minna, kinnitab Eesti Pank.

Eilses Äripäevas kirjutas konsultant Euroopa Komisjoni ja EBRD juures Esko Passila, et vahetuskurss Eesti eurole üleminekul ei pruugi olla 15,64. Passila nägi süüd kõrges inflatsioonis ja selle erinevusest piirkondade vahel ning süüdistas valitsust üleminekukursi tegelike aluste varjamises.

„Eesti puhul on võimalik, et enne eurole üleminekut pannakse kroon vabalt ujuma, et ta turul oma väärtuse leiaks. Teine võimalus on, et EL määrab vahetuskursi läbirääkimiste käigus. See võib omakorda viia selleni, et Eesti maksab ühe euro eest 30 või isegi 60 krooni praeguse 15,6 krooni asemel,” kirjutas Passila.

Eesti Pank peab sellised väiteid kohatuteks, sest Eesti liitus nn euro ooteruumi ehk vahetuskursimehhanismi ERM2 2004.aasta juunis ja kuigi kõikumisvahemik euro suhtes on plussmiinus 15protsenti, võttis Eesti kohustuse hoida kurssi muutumatuna. „Kurss on püsinud selline nagu 14 aastat ehk üks euro võrdub 15,6466 krooniga,” ütles Eesti Panga keskpangapoliitika osakonna rahapoliitika allosakonna juhataja Raoul Lättemäe.

„Kuigi formaalse otsuse eurole ülemineku kursist teevad Euroopa Liidu rahandusministrid (sh Eesti minister), ei ole alust väita, et kurss muutub,” rääkis Lättemäe, kelle sõnul usuvad Eesti stabiilset kurssi usuvad ka välisturud, kuna praegu on Eesti intressid sisuliselt võrdsustunud euroala omadega.

Ettepaneku määruse vastuvõtmiseks teeb Euroopa Komisjon, millele lisatakse Euroopa Keskpanga arvamus. „Kuna euroalaga liitumine ja vahetuskursi lõplik fikseerimine on mitmepoolsed otsused, siis ei ole Eestil ühepoolselt võimalik deklareerida, millise kursiga Eesti liitub,” tõdes rahandusministeeriumi pressinõunik Veiko Valkiainen, kuid kuna tinglikult on Eesti olnud Euroopa rahaliidus algusest saadik, siis lähtub rahandusministeerium eeldusest, et Eesti liitumine euroalaga toimub sama kursi alusel, mis on kehtinud seni.

„Väide, et euro võib hakata maksma 30-60 krooni, ei ole tõsiselt võetav. Sellisel juhul me ei täidaks ERM2-s sätestatud valuuta stabiilsuse nõuet ja ei saaks eurole üle minna,” lisas Lättemäe.

SEB Eesti Ühispanga ökonomisti Hardo Pajula sõnul on Passila jutus iva, kuid Eesti puhul peab silmas pidama, et meie majandus on tibatilluke ja võrdlemisi paindlikku tööturuga, võrreldes näites ametühingute valitseva Prantsusmaaga, kus kohanemisvajaduse puhul kõigepealt tavaliselt teed blokeeritakse ja lõket tehakse ja siis jälle edasi arutatakse (kui sedagi).

„Inimestel on igasuguseid mõtteid. Ja sõltuvalt nende ametkondlikust positsioonist on nende mõtetel kas suurem või siis väiksem kaal,” õigustas Pajula Passila arvamust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing