Naabrid pakuvad ainulaadset valgusetendust

Ülle Hallik 02. juuni 2006, 00:00

Kujutlege endale ette maali, millel öö muutub päevaks või kala linnuks. Kui see teil kuidagi ei õnnestu, tuleks asjast aimu saamiseks astuda läbi Lätimaal Jurmalas asuvast Vitali Jermolajevi kunstikeskusest "Inner Light". Elamus on garanteeritud ka suurimale kunstivõhikule.

Vitali Jermolajevi näol on tegemist vägagi ebahariliku kunstnikuga, eeskätt just tehnika, eriliste värvide ja valgusmängu kasutuse poolest. Maalid selles galeriis otsekui elustuvad vaataja silme ees valguse muutudes. Kunstnik eksponeerib neid peaaegu pimedas, kõrvale pigem aimatava rahustava ja looduslähedase muusika saatel valgusega mängides. Peagi tunneb vaataja end otsekui kuuvalgel ööl lõkke ääres istudes, unustab igapäevaaskeldused ning liigub vaimus kuhugi mõistatuslikku aeg-ruumi. Jermolajevi sõnul ongi üks saksa taastusravikeskus tundud huvi tema tööde ostmise vastu just selleks, et kasutada neid lõõgastava protseduurina.

Dünaamiliste valgusmaalide efekt seisneb spetsiaalses valgustpeegeldavas värvisegus, mis on loodud enam kui 2000 aastat vana tehnoloogia põhjal. Maalid on loodud nii, et tavalises kollases elektrivalguses näeb üht kujutist ning spetsiaalse sinise valguse süttides hoopis teist, dünaamiline valgusmäng paneb aga pildid "elama". Üks efektsemaid Jermolajevi maalidest on Riia vanalinna vaade. Kollases valguses näeb sellel vast veidi sombust hilissügisest pärastlõunat, valguse siniseks muutudes süttivad akendes tuled ning võib aimata, kuidas õhk linnas öiselt kargeks muutub.

"Siin kuuleb vaikuse muusikat," ütleb Vitali Jermolajev ise.

Galeriis pole üleval üksnes Jermolajevi tööd, meister on oma patenteeritud tehnikat õpetanud teistelegi ning näha saab ka nende töid. Lisaks vaatamisele võib meeldima hakanud töid osta, soovi korral saab kaasa spetsiaalse altvalgustuse ja õpetuse, kuidas selle abil koduseid valgusetendusi korraldada. Maalide hinnad algavad umbes tuhandest kroonist ning sõltuvad nii suurusest kui selle maalinud kunstniku nimekusest.

Üks naine on kunstikeskuse külalisteraamatusse jätnud maha sõnad: "Kahju oleks olnud surra kõike seda nägemata!"

Et seda viga mitte teha, julgen küll soovitada reisiplaane koostades mõelda lõunanaabrite kiireltareneva kuurordi külastamisele ning kui mitte suvel, siis millal veel võiks olla Riiast vaid 25 kilomeetri kaugusel asuva Jurmala külastamiseks parim aeg.

Teha ja näha on seal loomulikult palju muudki, kuid juba seal olles oleks patt tollest omanäolisest maaligaleriist mööda jalutada.

Vitali Jermolajevi kunstikeskuse leiab Jurmala keskusest Majorist, paar sammu peatänavast mere poole, aadress on Omnibussi tänav (Omnibusa iela) 19.

Käimas on ka läbirääkimised, et tuua Jermolajevi isikunäitus Eestisse. Täpsest kohast ja ajast on esialgu aga veel vara rääkida.

Vitali Jermolajev on lõpetanud Kaasani kunsti kooli ja kunstikolledži ning saanud arhitektidiplomi Sankt Peterburi kunstiakadeemiast. Aastast 1973 on ta elanud ja töötanud Riias ning täiendanud end Läti kunstiakadeemias disaini alal. Esimene valgusmaalide näitus toimus Riias 2000. aasta mais, suuremad näitused on olnud üleval Pariisis ja Essenis.

Interneti vahendusel võib tema piltidest saada ülevaate kodulehelt aadressil www.jermolajev.lv.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:39
    Otsi:

    Ava täpsem otsing