EPL: Eesti Energia semmib väikeste soojatootjatega

02. juuni 2006, 07:33

Eesti Energia otsib võimalusi rajada väikeasulatesse elektri- ja soojuse koostootmisjaamad.

Need asendaks olemasolevaid katlamaju, mis põlevkiviõli hüppelise hinnatõusu tulemusel on raskustesse sattunud, kirjutab Eesti Päevaleht.

Eesti Energia huviorbiidis on maapiirkondade katlamajadest umbes 60–70, kes toodavad põlevkiviõli baasil sooja alla 10 protsendile soojatarbijatest. Neile katlamajadele pakutakse turul põlevkiviõli hinnaga kuni 6000 krooni tonn, kaks korda kallimalt kui aasta tagasi. Ja just seetõttu ähvardavad need katlamajad sügisest soojatarbijaid 30protsendilise hinnatõusuga.

Eesti Energia taastuvenergiaüksuse juhi Raimo Pirksaare sõnul on firma eesmärk võimalikult paljudes kohtades taastuvenergial baseeruvat elektrit ja sooja toota ning üks võimalus seda teha on rajada koostootmisjaamad praeguste põlevkiviõli katlamajade asemele. 'Kindlasti pole meile eesmärk omaette katlamaju kokku ostma hakata, vaid sõltuvalt nende asukohast ja omanikest koostootmist arendada,' ütles Pirksaar.

Majandusministri nõuniku Heido Vitsuri sõnul on paljud väiksed soojatootjad huvitatud põlevkiviõlil töötavate katlamajade müümisest, sest neil ei jätku raha kasumlikuks tootmiseks ega tootmise teistele kütteliikidele ümber seadistamiseks. Ideaalis võiks tema sõnul juba sügisest olla väikeasulates töös taastuvatel allikatel põhinevad konteiner-koostootmisjaamad.

Soojatootjaid esindava Eesti jõujaamade ja kaugkütte ühingu juht Tiit Rahkema on Eesti Energia poolt soojatootmise ülevõtmise osas skeptiline.

'Kas see on siis nüüd mingi turu ülevõtmise taktika, et kõigepealt aetakse tooraine hind kunstlikult üles ja siis võetakse tootmised üle?' küsis ta, viidates Eesti Energia tütarfirma Narva Elektrijaamade hiljutisele õlioksjonile, kus õlitonni hind tõusis 3260 kroonilt 4735 kroonini.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing