'Da Vinci kood' kühveldab raha

Gert D. Hankewitz 05. juuni 2006, 00:00

Piletite müük on teinud rekordeid ning kohad, kus stseenid filmitud, on muutunud turismimagnetiteks.

Kui "Da Vinci kood" kaks nädalat tagasi esilinastus, teenis film avanädalavahetuse jooksul 77 miljonit dollarit (940 miljonit krooni). Kuigi "X-meeste" uus film selle rekordi hiljem purustas, on film ikkagi toonud sisse suure summa raha - 320 miljonit dollarit (3,9 miljonit krooni), millest 92 miljonit (1,1 miljonit krooni) tuli väljaspool USAd asuvatest kinodest.

Rosslyni kabelit Šotimaal, kohta, kus raamatu ja filmi järgi oli peidetud Püha Graal, külastas 2005. aastal ehk pärast raamatu ilmumist 117 000 huvilist. Seda on üle kolme korra rohkem kui aasta enne seda. Sel aastal oodatakse 145 000 inimest, millele aitab kindlasti kaasa ka see, et reisikorraldaja Visit Scotland investeeris 54 000 dollarit (660 000 kr) paika tutvustava DVD tegemisse. Esitlus on mõeldud Põhja-Ameerika elanike jaoks.

Itaalias, kus teatavasti asub Vatikan ning seega ka kõige tulihingelisem filmivastaste seltskond, purustas film kõik kassarekordid vaatamata sellele, et kirikuriik kutsus üles filmi boikoteerima. Ainuüksi oma avamisõhtul tõi see sisse 2,6 miljonit dollarit (31,8 mln kr). Kuulsa leiduri koodi film oli nii hea, et lükkas kohalt 1997. aastal linastunud ja hiljem Oscari võitnud holokaustiteemalise tragikomöödia "Elu on ilus".

"Me näitasime filmi neli päeva Minski suurimas kinos, et anda kõigile võimalus seda vaatama minna," teatas Valgevene Kinovideoprokati ametnik Reutersile. "Me otsustasime protestide tõttu muuta filmikava," seisis teates.

Milles asi? Nimelt leidis film Valgevene kristlaste poolt nii suurt vastukaja, et kino lõpetas selle näitamise ning asendas linateose romantilise Aasia draamaga "Geiša memuaarid".

CNNi andmetel võib asja taga olla see, et riigi president Aljaksandr Lukašenka on tihedates sidemetes Valgevene ortodoksse kirikuga.

Pärast Dan Browni raamatu "Da Vinci kood" ilmumist leidsid kaks Briti ajaloolast, et teos on nende 1982. aastal ilmunud raamatu "Püha veri, Püha Graal" plagiaat. Mehed kaebasid Browni kohtusse, et selle eest raha ning tunnustust saada. Aprillis otsustas kohtunik ikkagi, et tegemist pole plagiaadiga, ning andis Brownile õiguse.

40 miljonit eksemplari müünud Dan Browni raamatu ning filmi suure edu tõttu on otsustatud, et turule paisatakse varsti ka videomäng kõikidele neile, kes filmist ja raamatust veel midagi enamat tahavad.

Tallinna kino Coca-Cola Plaza andmetel on Eestis kahe nädala jooksul käinud filmi vaatamas 26 454 inimest ning film on vaadatavuselt esimesel kohal. Film on praeguseks sisse toonud üle poole miljoni krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:03

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing