Kreenholm endiselt kahjumis

Liis Kängsepp 05. juuni 2006, 00:00

ASi Kreenholmi Valdus juht Matti Haarajoki tunnistas, et umbkaudu on 9 miljonit krooni kahjumit õige, kuid keeldus avalikustamast täpset numbrit. "Kui Thomas Widstrand teile selle numbri ütles, siis teil on õigus see info lehte panna, kuid see pole korrektne," sõnas Haarajoki. Thomas Widstrand on Kreenholmi emafirma Borås Wäfveri juht. Haarajoki tunnistas, et erakorraline kasum on seotud mullu sügisel tehtud laenusobingutega.

Mullu kolmandas kvartalis näitas Kreenholm üle pika aja miljonilist kasumit, kuid selle hulgas oli 26 miljonit krooni erakorralist kasumit - septembris sõlmis Borås Wäfveri lepingu Ühispangaga, tasudes 65% Kreenholmi laenujäägist ja võttes ülejäänud laenu maksmise üle.

Sama süsteemiga teeniti 100 miljoni jagu erakorralist kasumit ka oktoobris, mil emafirma maksis kinni 65% IFC (International Finance Corporation) laenujäägist ja võttis samuti üle selle laenu tagasimaksmise. Selliste tehingute tulemusena on Kreenholmi laenukoormus 2012. aastani 30 miljoni krooni võrra aastas väiksem.

"Mullune 9 miljoni kroonine kahjum on meie jaoks suur areng," sõnas Borås Wäfveri juht Thomas Widstrand. "Ilmselgelt on plaan tänavu kasumisse jõuda, kuid praegu on veel vara ennustada, kas see täitub."

Borås Wäfveri majandusaasta aruandes seisab, et kontsernile oli 2005. aasta raske - restruktureerimine võttis jõudu vähemaks turundus- ja müügitöölt ning lisaks teravnes konkurents Aasia suunalt. Praeguseks on restruktureerimine peaaegu lõppenud, Narva on ümber kolimata veel autotööstusele tehnilisi kiude tootev üksus.

"Mingeid uusi nippe meil ettevõtte kasumisse viimiseks ette näidata pole, jätkame võetud suunal," sõnas Widstrand, tunnistades samas, et selle aasta esimene kvartal läks kogu kontsernile oodatust halvemini. "Esimene kvartal oli negatiivne, peame kulusid vähendama."

Muret tekitab nii Haarajokile kui ka Widstrandile seegi, et AS Narva Vesi tahab tõsta teenuste hinda. Narva Vee teatel tekitab Kreenholmi jaoks praegu kehtiv heitvee puhastamise tariif neile kahjumit ning seega tuleb hinda tõsta. Kreenholm lubas Narva Vee kohtusse kaevata.

"Kreenholm on hetkel väga halvas olukorras, oleme teinud suuri ümberkorraldusi, et kahjumit vähendada," rääkis Widstrand, kelle sõnul tuleks selliste uute ettenägematute kulude kasvu taustal arutada, kas Eestis on üldse mõtet edasi toota. "Me ei saa lihtsalt istuda ja vaadata, kuidas firma upub. Peame tõsiselt arutama, kas saame Eestis edasi toota."

Narva linnavolikogu pidi vee hinna tõusu arutama eelmisel neljapäeval, kuid linnavalitsus kutsus eelnõu tagasi ning uus eelnõu arutamine on plaanis 8. juunil.

Kreenholmis töötab praegu 3300 inimest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:03
    Otsi:

    Ava täpsem otsing