Lilled rõdukastides muudavad suve rõõmsamaks

Teet Reier 05. juuni 2006, 00:00

Rõdukastides lillede kasvatamine on populaarne. Kas selleks rõdukasti valides peaks millelegi konkreetselt tähelepanu pöörama - materjal, suurus vms? Ja kas on vahet, kui võtta nt plastmassist, keraamiline või puidust rõdulillekast?

Lillekasti materjal, kuju ja värv peaks olema eelkõige endale meeltmööda ning ümbritsevaga sobima. Suuruse määrab muidugi istutatavate taimede suurus ja juurestik.

Hea on, kui rõdukastis on juurtel ruumi arenemiseks ja kasvamiseks. Hoolsa väetamise ja kastmisega saab ka üsna minimaalses anumas enamikku suvelilli edukalt kasvatada. Plastmass võib paljudele tunduda küll liiga lihtne materjal, kuid samas on ta kerge, hoiab hästi niiskust, on kergesti puhastatav jne.

Maailmas ringi sõites kohtab hinnanguliselt kuni kümme korda rohkem suvelilledega rõdukaste kui Eestis. Võtame kas või Soome. Helsingis on enamik eestlasi käinud ja küllap ka märganud, et pea iga maja fassaadi kaunistavad värviküllased suvelilled.

Kuhu peaks rõdukasti paigutama? Otsese päikese käes vist hakkab taimedel liialt kuiv?

Kui ikka aknad on lõuna poole, pannakse rõdukast samuti lõuna poole.

Kogenud rõdukasti-aednikud juba teavad, milliseid taimi otsese päikese käes edukalt kasvatada saab. Enamik suvelilli kasvab täispäikeses väga hästi. Põuda taluvad neist vaid vähesed. Üks selline on lobeelia, kes kuivema perioodi või pikema vahe kastmises üle elab.

Palavatel päevadel tuleb rikkalikult õitsevatele suvelilledele iga päev süüa ja juua anda. Kui aga rõdukast on idas või läänes, paistab päike sinna pool päeva ja asukoht on õitsvatele taimedele igati sobiv. Sellises kohas kuivab rõdukastis olev muld aeglasemalt.

Ka põhjaküljes saab rõdukasti lilleilu nautida. Loodes asuvat rõdukasti paitab suvel õhtupäike ja kirdes olevat hommikupäike.

Millised taimed on rõdul lillekastides kasvatamiseks kõige sobilikumad?

Üks sobivaim rõdukasti taim pea igas ilmakaares on petuunia. Tal on suured hästilõhnavad õied pea kogu värvispektris ning õitseb vahetpidamata sügiseni välja. Vahel teeb talle liigne vihm liiga, kuid siis tuleb taim korra "üle käia". Samuti tuleb aeg-ajalt vanad õied eemaldada. Hea hoolduse, kastmise ja väetamise eest tasub ta rikkaliku õitsemisega. Taimed katavad rõdukasti üleni ning varred kasvavad kaardu üle serva kuni poole meetri pikkuselt.

Petuuniale sobib paariliseks lobeelia, kel sarnane kasvukuju, kuid õrnad peened varred ning elegantsed õied, moodustades justkui pitsilise loori ümber petuuniate. Lobeeliaid on erinevates sinistes värvitoonides ning lilla ja valge, samuti sinise-valgekirju. Erinevaid värve omavahel kombineerides saab luua väga efektse ja aroomika rõdukasti lobeeliatest ning petuuniatest.

Mõlemad suvikud istutatakse rõdukasti kohe pärast öökülmade möödumist ning nad õitsevad sügiskülmadeni välja. Kui rõdukast asub hoone kõrgematel korrustel, kuhu öökülmad ei ulatu, võib istutamisega julgelt alustada mai alguses esimeste soojade ilmade saabudes. Ilus, vastupidav ja tugeva meelõhnaga taim on kilbik, kel samuti pakkuda mitmeid vahvaid sini-punaseid värve.

Kas rõdukastides lilli kasvatades on ka erilisi nippe, nt kastmissageduse erinevus?

Kastmissagedus sõltub ikka rõdukasti asukohast ja selles kasvavatest taimedest. Mida avatum ja päikeselisem kasvukoht, seda sagedamini tuleb kasta. Kui aga taimed rõdukasti üleni katavad, siis väheneb päikese otsene kuivatav mõju rõdukastile ja taim kaitseb oma kasvukohta ise. Siis on aga tema lehe- ja õitemass nii rikkalik, et veetarbimine kasvab kordades.

Rõdukasti põhja tuleks kindlasti drenaaž panna. Selleks sobib kergkruus või savipoti killud. Piisab paarist sentimeetrist, et tekitada juurtele õhukanal.

Mida veel peaks teadma?

Mida rohkem õisi ja lopsakaid rohelisi lehti ning varsi, seda rohkem vajab taim kastmist ja väetamist. Väetada tuleb vähemalt kord nädalas, parem on segada kastmisväetist igasse kastmisvette. Väga suured veetarbijad on näiteks ronitaimed. Soovitada võiks altkastmisega rõdukaste, milles kastmisvee toru ja vann põhjas.

Lõpetuseks soovitus: katsetada tasub igal juhul ja lilled lisavad oma iluga teie päeva palju rõõmu ja värskust.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:16
    Otsi:

    Ava täpsem otsing