Looduslike ehitusmaterjalide valik täieneb pidevalt

Teet Reier 05. juuni 2006, 00:00

Küsides Tervemaja OÜ juhatajalt Peeter Lossmannilt, miks just selline looduslik materjalivalik, arvab ta, et kuna tervist osta ei ole meil võimalik, on see-eest võimalik ennetada tervisehädasid looduslike materjalidega.

"Riideid ostes eelistame ju puuvilla sünteetilisele, sest puuvill on nahal mõnusam ja see hingab, nagu looduslikule materjalile omane," räägib ta. "Elu- ja tööruumid kuuluvad samuti inimese igapäevasesse elukeskkonda. Looduslikud materjalid aitavad meil igapäevast keskkonda muuta aga looduslikumaks ja ökoloogilisemaks."

Terve vaimu loomiseks vajame maja ehitamisel looduslikke materjale. Seda üritatakse esialgu pakkuda kolme materjaliga, neile aga võib tulevikus lisanduda uusigi.

Kuigi Lossmanni sõnul on näiteks Fermacelli kipskiudplaadi hind võrreldes hariliku ehituskipsiga kordades suurem, ei saa võrrelda materjalide kasutusvõimalusi, tugevust ja seda, et neid võib julgelt, st lausa soovitatakse eluruumides kasutada.

Fermacelli kipskiudplaat sisaldab kipsi ja vanapaberit. Need kaks looduslikku materjali segatakse ühtlaseks seguks ja lisatakse vesi ja ilma sideaineteta pressitakse kõrgsurve all stabiilne ning lõhnavaba ehitusplaat. See kuivatatakse ja lõigatakse vajalikku mõõtu (maailma suurimad plaadimõõdud on 2,54 × 6 m). Valmis plaat on mehaanilistele löökidele vastupidav, tulekindel (A2-s1d0), heli isoleeriv, mõeldud niisketesse ja eluruumidesse. Kõik need omadused on ühes plaadis.

Austria Ehitusbioloogia Instituut kontrollis toorainet, tootmiskäiku ja valmistoodangut ning kinnitas ideaalseid, head toakliimat tagavaid omadusi eluruumide väljaehitamiseks. Samuti on väljastatud luba ETA-03/0050, mis kinnitab vastavust Euroopa nõuetele. Ehitusplaatidest on selle osaliseks Euroopas saanud ainult Fermacell. Plaate võib lõigata ja seejärel murda, saagida, hööveldada, freesida või lihvida. Plaatide kinnitamiseks kasutatakse klambreid või kruve (kindlasti freespeadega).

Kiudplaadil on omapärane liitekohtade viimistlemisviis, nn vuukimistehnika. Plaadid võib liimida vuugiliimiga omavahel kokku või jätta 5-7 mm vuuk ning seejärel ainult pahteldada spetsiaalse vuugipahtliga. Pakutakse ka erinevaid programmlahendusi lagedele, seintele, põrandatele ja välisseintele.

Homathermi toodete hulka kuuluvad puitkiud- ja tselluloossoojustus. Lisandumas on ka puitkuidsoojustus maisiga.

Tselluloossoojustusele on tule ja kahjurite kaitseks lisatud booraksit ja boorhapet. Puitkiudsoojustusele on lisatud tule ja kahjurite kaitseks mineraalhappesoola (ammooniumpolüfosfaadi segu). Sideainena kasutatakse soojustustes polüoleifiini. Soojustusele on väljastatud Euroopas kasutamisluba ETA 03/0057.

Tulekindluse euroklass E (DIN4102).

Homathermi soojustus töötleb niiskust nagu puitmaterjal. Tänu soojustuse kõrgele tihedusele ja poorsele struktuurile on sel ka hea heli isoleerimise võime.

Soojustusplaate toodetakse pideva kontrolli all. Kontrollitakse toorainet, tootmist ja valmistoodet. Plaate on võimalik taaskasutada ja need ei vaja prügi erikäitlust.

Soojustusplaatide ehitusbioloogia ja ehitusökoloogia kontrolli on teostanud Austria Ehitusbioloogia ja -ökoloogia Instituut ja Neubeuerni Ehitusbioloogia Instituut.

Multipor on mineraalsoojustus, mis on valmistatud lubjast, liivast, tsemendist ja kuhu on lisatud vesi. Kasutatakse välisseinte, lagede, katuste, keldrite, garaažide, tunnelite sise- ja välissoojustusena. Kõikide konstruktsioonide soojustamiseks kasutatakse ühte markeeringut Multipor.

Soojustusplaadid on mõõtudega 600×390 mm ja paksusega 60, 80, 100, 120, 140, 160, 180 ja 200 mm, absoluutselt mittepõlevas klassis A1 (sulamispunkt 1200 YC). Põlengu korral toksilisi gaase ei eraldu ja soojajuhtivustegur on 0,045 W/mK. Soojustusplaatide mõõtu lõikamiseks kasutatakse saagi. Plaadid paigaldatakse Multipori liimiseguga. Ebakindla (näiteks vana värv) aluspinna korral lisatakse plaadi kohta üks tüübel. Paigaldamisel tekkivad ebatasasused lihvitakse siledaks. Tänu lihvimisomadusele on Multipori hea kasutada profiilsete fassaadide soojustamisel, sest lihvides ja/või lõigates on võimalik profiil plaadi pinnale töödelda. Krohvimiseks kasutatakse Multipori krohvisegu ja armeerimisvõrku. Lõppviimistluseks kasutakse silikaadi baasil fassaadivärvi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:16
    Otsi:

    Ava täpsem otsing