Pangad võivad nõuda laenuvõtjalt lisatagatisi

ÄP 05. juuni 2006, 00:00

Krediidipanga eluasemelaenu lepingu tingimused annavad pangale õiguse nõuda lisatagatise seadmist või laenusumma osalist tagastamist.

Seda nõutakse olukorras, kus tagatise väärtus ühel või teisel põhjusel väheneb sedavõrd, et laen ei ole enam täies mahus tagatud.

Samas arvestab pank juba laenutingimuste kehtestamisel muude riskide hulgas ka tagatise väärtuse languse riskiga ning reeglina ei anna laenu täies mahus tagatise väärtusest.

Rahalise omafinantseeringu puudumisel soovib pank laenutaotlejalt lisatagatist, enamasti kinnisvara, kui võimalik, ka Kredexi käendust.

Sampo Pangas vaadatakse laenu väljastamisel alati tagatiste väärtuste suhet laenu suurusesse ning tagatiste väärtus on suurem kui laenusumma.

Kui kliendil puudub omafinantseering või laenul pole piisavat tagatiskatet, siis kaasatakse lisatagatis.

Määrav on (ka kinnisvarahindade languse ajal) kliendi korrektne laenu tagasi maksmine ning kui siin tõrkeid pole, siis pank laenuvõtjale täiendavaid nõudeid ei esita.

Pank jälgib tähelepanelikult kliendi jooksvat laenu teenindamise võimet ning probleemide tekkimisel on pank valmis pidama läbirääkimisi kliendi laenukoormuse võimaliku muutmise osas.

SEB Eesti Ühispank reeglina ilma omafinantseeringu ja lisatagatisteta eluasemelaenu ei anna. Kuna laenud on antud tagatise ülekattega, samas ka laenujääk kuust-kuusse väheneb, ei ole tegelikult mingisugust reaalset põhjust, miks peaks pank lisanõudmisi esitama. Lisanõudmised võivad kõne alla tulla klientide puhul, kes ei täida sõlmitud laenulepingu tingimusi, eelkõige ei tasu korrektselt laenumakseid.

Hansa Pank annab tavaliselt ilma rahalise omafinantseeringuta laenu siis, kui klient seab lisatagatise. Seega püüamegi maandada võimalikku kinnisvarahindade langusest tulenevat riski.

Kui tagatisvara väärtusest ei piisa lepingust tulenevate panga nõuete rahuldamiseks, siis on pangal õigus nõuda täiendavate tagatiste seadmist.

Kui nüüd tõesti peaks juhtuma, et kinnisvarahinnad langevad, siis lähtume lahenduste leidmisel iga konkreetse juhtumi asjaoludest.

Nordea Pank ei väljasta eluasemelaene ilma omafinantseeringuta ainult ostetava vara tagatisel.

0%-lise omafinantseeringuga eluasemelaenu väljastame vaid juhul, kui kliendil on lisaks soetatavale kinnisvarale olemas ka lisatagatis.

Parex Banka nõuab laenu andmisel omafinantseeringuta lisatagatist. Laenusumma ei ole kunagi võrdne tagatise turuväärtusega, vaid on sellest väiksem. Tagatise väärtuse langemisel on meil vastavalt laenulepingu tingimustele õigus nõuda lisatagatist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:03
    Otsi:

    Ava täpsem otsing