Saartelt leiab põnevaid puitmaju

Teet Reier 05. juuni 2006, 00:00

Hiiumaal oli maju vaadates kohati tunne, et tegemist pole inimeste eluaseme, vaid turistide peibutamiseks püstitatud puidust imitatsioonidega. Et nagu Potjomkini küla. Aga õnneks oli see petlik tunne.

Hästi loodusesse ja keskkonda sobituvad puithooned paistavadki suure maa inimesele rohkem vabaõhumuuseumi kui reaalse elupaigana. Kui üks palkmaja omanik vabandas ja ütles, et kahjuks pole tal tööga seoses võimalik meile oma elamist tutvustada, siis ei jätnud ta lisamata, et jättis hommikul värava lahti ning me võime hooneid uurida ja pildistada just niipalju, kui soovi on.

Ja vaadata oli tõesti palju. Kuigi kinnistu asus ridaküla keskpaigas, kadus naabrite lähedus kohe pärast väravast sisseastumist. Kogu hooneterühm, elumaja, saun ja abihooned olid kujundatud ühtseid materjale kasutades. Ikka ümarpalk ja rookatused. Looduslikuna näiv tiik krundi serval ja püstkoda suvise grillimiskohana moodustasid rahuliku üleminekutsooni hooldatud muruplatsist parkmetsaks.

Samuti on viimastel aastatel Hiiumaale kerkinud põnevaid majutuskohtadeks ehitatud puitmaju. Eks püütakse ka suvitajatele-turistidele pakkuda seda va meretagust asja kõige ehedamal, aga samas siiski ka kaasaegsel kujul. Majutuskohtadel on ka see hea omadus, et sealseid ehitisi võib rahulikult kaemas ja käega katsumas käia. Eramute puhul võivad takistuseks saada kõikvõimalikud keelusildid ja tõkkepuud.

Selge on aga see, et päevast-paarist on kõikide huvitavate meretaguste palkmajade avastamiseks vähe. Kui on aga ikka kindel plaan omale puidust suvemaja või maakodu ehitada, on just kodumaised saared selleks kohaks, kust ideid ja ehitusnippe ammutada.

Fotod: Andras Kralla

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:16
    Otsi:

    Ava täpsem otsing