Talvepuude varumise aeg on käes

Marina Tigasing 05. juuni 2006, 00:00

Enne kui tormata puukoormat tellima, tuleb välja selgitada nõutava küttehalu pikkus ja kogus. Standardpikkuseks halgudel on 30 ja 50 cm, kuid võimalik on tellida ka 40 ja 45 cm pikkuseid halge. Lühemaid halge kasutatakse enamasti pliidi kütmisel, pikemaid ahju ja kaminasse panemiseks.

Küttepuude tellimisel tasub uurida halgude niiskusesisaldust. Kuiv küttepuu sisaldab umbes 20% niiskust. Sellise niiskuse juures põleb puu hästi, ei eralda tahma ja jääkaineid on vähe.

Äsja toodud puud ei ole alati küttekuivad, sellepärast tuleb küte ladustada varjulisse, kuid tuulduvasse kuuri. Mida oskuslikumalt on riit laotud, seda paremini puu kuivab. Seevastu nigel tuuldumine kuuris võib puupinu hallitama panna.

Et hilisemaid üllatusi vältida, peab teadma halgude transportimise viisi. Sügavalt juurdunud puistepuu tasub tellida juhul, kui autol on võimalik kuuri või varjualuse lähedale koorem maha kallutada. Samas kulub halgude riitaladumisele palju aega.

"Väga paljud ostavad puistepuud just sellepärast, et puudub võimalus saagida", selgitab OÜ Reta Puit direktor Andres Kirst. Kuna vanematel inimestel pole võimalust kütet tükeldada ja pakke halgudeks raiuda, on mõistlik osta küttehalud. Samas on halupuu Kirstu sõnul töötlemata küttepuust kallim.

"Oma küttepuud talveks tellisime juba maikuu alguses," räägivad Signe ja Raimer Roost. "Ostsime kolmemeetrised puud, mille ise parajateks pakkudeks saagisime. Ilusad ilmad püsisid kaua, nii said pakud lõhutud ja kuhja kuivama laotud," selgitavad nad.

Mugavam, aga veelgi kallim moodus on osta puud, mis on eelnevalt lõhutud ja pakendatud võrkkottidesse. Selliseid korrapäraselt täidetud puukotte saab kuuri ladustada lihtsalt ja kiirelt.

Sarnaselt võrkkottidesse ladumisega lapitakse viimasel ajal halge ka konteinerisse. Konteinerpuid on hea transportida ning konteineri saab lihtsalt paigaldada ettenäidatud kohta.

"Laome küttepuud konteinerisse, seejärel transpordime konteineri lattu, kus see jääb kuivama," räägib, Hiiumaa ettevõtte Halupuu Firewood Products OÜ juhataja Tarmo Põllu. "Konteineril on peal silt tootja, puuliigi ja halu mõõtude kohta," selgitab ta.

Olulisimaks peetakse küttepuu valikul kahte näitajat: hind ja kütteväärtus. Erinevatest hinnavaatlustest selgub, et eelistatakse eelkõige kasepuud, alles siis okaspuud. Kuigi kase kütteväärtus jääb veidi alla saarepuule, on ta siiski kõige kallim halupuu.

Esmalt tuleb teada kolme suurust: maja pikkust, mis korrutatakse laiuse ning seejärel kõrgusega. Saadud tulemus jagatakse 17ga. Number 17 on koefitsient, mis näitab, et üks ruum puid kütab soojaks 17 kuupmeetrit maja. Toome siinkohal lihtsa näite.

Oletame, et maja on 95,4 ruutmeetrit. Meil on aga vaja teada, mitu kuupmeetrit see on. Selleks korrutame (pikkuse) 13 ja (laiuse) 8 ning (kõrguse) 2,6.

Ning vastuseks saame 207,4 kuupmeetrit, mille jagame 17ga. Tulemuseks saame 16. Ehk teisisõnu, 95 ruutmeetri kütmiseks piisab aastaks 16 ruumist puudest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:16
Otsi:

Ava täpsem otsing