Kirsti Paakkanen tõi Marimekko kriisist välja

Annika Matson 07. juuni 2006, 00:00

"Marimekko reputatsioon maailmas on suurem kui firma ise," on öelnud omanik Paakkanen, kes on suutnud alates ostmisest ka firma kasumit ühe erandiga kasvatada. 2004 oli see aasta, mil varasema aastaga võrreldes kasum kahanes.

1991. aastal ostis Paakkanen Marimekko ära asutajatelt Armi ja Viljo Ratialt. "Siis ei olnud Soome kunagise moetööstuse lipulaeval just kõige paremad ajad," on Paakkanen öelnud Soome meediale. Praegu võib öelda, et Marimekko on tagasi maailmakaardil ning seda tänu Paakkanenile.

Tuntud Soome disainer Paakkanen ise on oma rõivastumisstiili juures truuks jäänud mustale. Väga harva võib tema seljas ka valget näha. Samas on Marimekko tunnuseks just väga värvilised kangad ja suured mustrid. "Usun, et Marimekko kohustus on hoida kõrgel Soome disainerite nime ja viia see maailma," on Paakkaneni mõte.

Paakkanen on Soomes väga tunnustatud inimene. Talle on omistatud aasta naise tiitel, aasta ärimehe ja ettevõtja tiitel ning 2001. aastal valis Helsingi Ülikooli kunsti ja disaini osakond Kirsti Paakkaneni audoktoriks.

Marimekkole puhus hinge sisse Armi Ratia 1951. aastal. Veel 1950ndate lõpus tegi Soome rõivatootja oma tähelennu, kui Armi Ratia juhtimise all suudeti välja murda Ameerika magusamate klientide juurde. Soome Marimekko disainerite rõivaid kandis toonane USA esimene leedi Jacqueline Kennedy, kes poseeris nende rõivastega ka arvukates väljaannetes. Hiljem on Marimekko rõivaid kandnud tuntud laulja Madonna.

Armi on ka kuulsa Soome disaineri Ristomatti Ratia ema. Ristomatti tegutses Marimekkos alates 1970. aastate algusest 1990. aastateni.

Marimekko kaubamärgi päranduseks saanud Ristomatti Ratia kaotas üheksakümnendate algul kogu oma varanduse. "Müüsime Marimekko ära. Kõigepealt tahtsin mina ettevõtte osta. Kuid mu vend Anttimatti ja õde Eriika ei olnud nõus firmat mulle võla peale müüma ja vastupidiselt kokkulepetele ei saanud ma ka Marimekko juhina jätkata," on öelnud Ristomatti Ratia.

Paakkanen on Marimekkost teinud avaliku börsifirma. 1999. aastal müüs ta aktsiaid esmasel avalikul aktsiaemissioonil ehk IPO-l ning sellest ajast alates on Marimekko aktsiatega kaubeldud Helsingi börsil. Aktsia hind on selle ajaga kasvanud ligi seitse korda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:17
    Otsi:

    Ava täpsem otsing