Naised investeerivad

ÄP 07. juuni 2006, 00:00

1. Miks otsustasite oma raha fondidesse või aktsiatesse investeerida?

2. Miks valisite just fondiinvesteeringu või aktsiainvesteeringu?

3. Kui kaua olete juba raha kasvatamisega tegelenud ja kuidas on läinud?

4. Kas olete investeerimist ka oma sõbrannadele soovitanud?

5. Kas nad on Teie nõu kuulda võtnud?

1. Olen peamise osa investeeringutest paigutanud Trigoni Kesk- ja Ida-Euroopa aktsiafondidesse. Fondid pakuvad parimat võimalust investeerida hajutatult ehk keskmise riskiga. Aktsiaturgude tootlus on pikas perspektiivis olnud 10-12% vahel.

2. Fonde juhivad professionaalid, fondidest saab vajadusel raha kohe kätte. Fondidega pole ka haldamise muret, mis tekib kinnisvaraga.

3. Olen investeerimisega tegelenud aastast 1997 ning seni on väga hästi läinud - viimase viie aasta jooksul on Balti ning Kesk- ja Ida-Euroopa aktsiaturud pakkunud 20-35% aastatootlust.

4. Jah olen. Lugesin ühest analüüsist, et selleks, et olla tulevikuks kindlustatud, peaksid naised iga aasta oma sissetulekutest investeerima 12%, mehed 8%. Olen seda soovitanud järgida. Need, kes on alla 40 aasta, võiksid investeerida aktsiafondidesse, üle 40aastased natuke konservatiivsemalt.

5. Tüüpiline vastus, kui annad nõu, et investeeri, on, et just ostsin korteri või auto ja raha pole. Sõbrannad, kes on investeerinud iga kuu 10% sissetulekust, on avastanud, et elukvaliteet ei muutu. Samas teevad nad teema endale selgeks. Investeerimine on naisele oluline, sest annab kindlustunde ja tõstab eneseusku.

1. Olen investeerinud nii aktsiatesse kui ka fondidesse. Esimesed investeeringud tulid perioodil, kui Eestis hakkas pihta erastamise laine. Selle käigus oli võimalik osta oma ettevõtte, Harju Elektri aktsiaid. Tegin tagasihoidliku rahapaigutuse. Olin väheke umbusklik, kuid otsustasin kaasa lüüa. Hiljem tulid uued võimalused. Siis olin julgem. Minu investeeringud aktsiatesse ei ole tehtud eesmärgil neid pidevalt osta, müüa ja vahetada vaid pikaajaliseks hoidmiseks ning omanikutulu teenimiseks.

2. Sellist liiki investeeringud on seotud suurte riskidega. Ma ei saa väita, et olen investeerimisele pühendunud. Aktsiainvesteeringutest oli juba juttu, need on mulle justkui sülle jooksnud. Fondiinvesteeringuid olen teinud vajadusest vaba raha efektiivsemalt paigutada. Selle tegevusega võid hävida või ka kõvasti võita.

3. Esimesed investeeringud aktsiatesse tegin ma üle kümne aasta tagasi. Siis oli see päris uudne ja kolleegid väga soovitasid seda. Aga investeeringud, mida olen teinud, on üsnagi täppi läinud ja ennast kuhjaga tasa teeninud. Kasvanud on vara väärtus ja vara on teeninud normaalset dividenditulu. Ka fondidega on mul hästi vedanud. Kui algul, kohe pärast investeeringu tegemist, tekkis tunne - oi, hullu, kuhu ma oma raha panin, siis nüüd on nende kasv olnud üle ootuste kõva.

4. Ei saa öelda, et oleksin kedagi sellele teele ahvatlenud, sest investeerimine on seotud vägagi suurte riskidega. 90ndate lõpus toimunud börsikrahhiga said väga paljud kõrvetada. Seetõttu peab selline otsus olema iga inimese vaba tahe. Kui minu käest on nõu tuldud küsima, olen püüdnud otsuse tegemisel abiks olla.

5. Tean, et osa on. Keegi ei ole mulle ka ütlema tulnud, et oli rumal ja võttis mind kuulda.

1. Mina olen oma raha investeerinud Trigoni fondidesse. Ema ütles, et, tüdruk, sa ära kuluta oma raha vaid ilusate hilpude peale, pigem hoia veidi kokku ja investeeri tuleviku tarbeks. See ja lisaks kõik muu, mis meie ümber praegu toimub, pani mind mõtlema. Noortele üldiselt on kombeks elada tänases päevas. Kuna sissetulek ei ole veel nii suur, et mõjukaid investeeringuid teha, siis otsustataksegi minna kergema vastupanu teed ja see raha lihtsalt ära elada. Mõtlesin korraks ka kinnisvara peale, kuid see langes kohe ära just sobiva rahasumma puudumise ning selle tõttu, et sellega tegelemine on liiga tülikas.

2. Fondiinvesteeringu valisin mitmel põhjusel, esiteks on see minu jaoks piisavalt turvaline - fondiosakute hinnakõikumised ei ole suured ja riskid on hajutatud. Teiseks ei pea fondidesse kohe investeerima suuri summasid, vaid piisab, kui alustad võimalikult vara ja otsustad pikaajalise investeeringu kasuks. Kolmandaks, fondiosakud on likviidsed - kui on raha ruttu vaja, saab need kerge vaevaga müüa. Ning neljandaks ei nõua see investeering sinult aega, vaid sa tead, et raha on kindlas kohas ja kasvab.

3. Alustasin investeerimisega eelmise aasta sügisel. Juba praegu on kerge kasv olnud, kuigi minu summa ei ole suur. Kuna olen otsustanud investeerida pikaajaliselt ja samm-sammult, et see ei käiks üle jõu, siis on veel vara kasumit kokku lugeda.

4. Olen soovitanud võimalusel investeerida raha haridusse ning alles sealt edasi fondidesse. Kuigi paljudel on tänane päev kindlustatud, siis oleks mõistlik juba praegu mõelda ka homse peale. Kui tulebki kukkumine, et ta siis ei tuleks kõrgelt.

5. Õnneks mul on nii mõistlikud sõbrannad, et suurt nõustamist siin vaja ei olegi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:17

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing