Uudistele ei järgne reaktsiooni

Romet Kreek 07. juuni 2006, 00:00

Möödunud aasta börsiraketti Baltikat ei suutnud ülesse vedada ka maikuu müüginumbrid. Võimalik, et investorid-spekulandid on juba harjunud kiire kasvuga, mida saab öelda maikuu 29protsendise tõusu kohta. Kuid võib-olla on aktsia liikumine jõudnud Baltika arengust juba niivõrd palju ette, et uudised ei pane enam kulmugi kergitama.

Mullu tõusis Baltika aktsia hind 600 protsenti. Oht on selles, et kui vaikuses võtab maad edasine langus, siis võib selle pidurdumine olla raskendatud. Baltika aktsia on väga lähedal eelmiste kuude põhjadele. Kuid täiesti võimalik, et siit kumab läbi hoopis teine probleem.

Kuidas saaks nimetada seda normaalseks arenguks, et Eesti majandus kasvab analüütikute oodatust kiiremini ja börsil reaktsioon puudub? Muidugi võib ju öelda, et pole suurt vahet, kas majandus kasvab 10-11-12-13 protsenti, kasv on igal juhul kiire. Võib ju vaadata end teises kontekstis - näiteks Aserbaidžaanis kasvab majandus topeltkiirusel. Kui USAs oleks tulnud uudis, et majandus kasvas oodatust kiiremini, oleks aktsiaturg sellele reageerinud. Võib-olla jääb Eesti ettevõtete ja aktsiate suhtes majanduskasv väga kaugeks mõjutajaks. Tallink jõudis vahefinišisse võitluses Soome ametiühinguga. See suurendab oluliselt tulevate aastatel Tallinki kulusid. Taas, börsil reaktsioon puudub.

Päris kõike ei saa ka suvise vaikuse kraesse ajada. Võib-olla on süüdi rahavood investeerimisfondidesse ja sealt välja ning seeläbi muutuv aktsiate nõudluse-pakkumise vahekord.

Välismaised investorid näivad päris rahulikud. Kiiremad ja närvilisemad on ära sebinud. Kui kõikuvus kasvab, siis kasvab kindlasti ka närvilisus.

Hiljutine börsilangus KIEs välisinvestoreid eriti ei morjendanud, selgus Riias vestluses välisinvestoritega. Mõned institutsionaalsed investorid küll väljusid East Capitali fondidest, kuid nii mõnigi jõudis juba taas fondiosakud tagasi osta. Mõned väikeinvestorid on aga pikaajaliselt investeerinud ja neid mingi väike kõikumine rööpast välja ei löö. Seda enam, et East Capitali fondidesse on paljudel paigutatud vähem kui kümme portsenti varadest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:03
    Otsi:

    Ava täpsem otsing