Rahandusministeerium: Kütusehinnad tõstsid inflatsiooni

07. juuni 2006, 12:13

Tarbijahindade kasv kiirenes tulenevalt mootorikütuste hinnatõusust aprilli 4,3 protsendilt 4,7 protsendini mais, teatas rahandusministeerium.

Vähemal määral kallinesid ka riietus ja väljaspool kodu söömine. Eesti inflatsioon ületas eurotsooni oma mais 2,2 protsendipunkti võrra.

Geopoliitilisest ebastabiilsusest tingitud nafta maailmaturu hindade tõus tõi kaasa mootorikütuste kallinemise viiendiku võrra. Riietuse ja jalanõude hinnatõus on seletatav kasvanud nõudlusega, mis on võimaldanud kaupmeestel marginaale tõsta. Väljaspool kodu söömise (restoranid, kohvikud) kallinemise taga on hooajalised põhjused - suvehooaja algus ning kasvanud turistide vood tingivad hindade korrigeerimise. Mõnevõrra aeglustus aga eelnevatel kuudel aset leidnud toidukaupade kallinemine. Tulenevalt sooduskampaaniate jätkumisest odavnesid sideteenused, mai seisuga on hinnad langenud 6,7 protsenti.

Kuises arvestuses ulatus inflatsioon tingituna transpordi, toiduainete ja eluasemeteenuste kallinemisest 0,5 protsendini. Lisaks mootorikütustele mõjutas transporditeenuste kallinemist ka 9-protsendiline hinnatõus kaugliini bussivedudel. Toiduainete hinnamuutuse taga on jätkuvalt puu- ja köögiviljade kallinemine.

Eurotsooni inflatsioon kiirenes mais esialgsetel andmetel 0,1 protsendipunkti võrra 2,5 protsendini. Sarnaselt Eestile mõjutab ka eurotsooni tarbijahindade arenguid energia kallinemine.

Inflatsioonikriteeriumi hindamise aluseks olev Eesti 12 kuu keskmine harmoneeritud tarbijahinnaindeks (THHI) tõusis mais 4,2 protsendini, mis ületab hinnanguliselt 1,5 protsendipunkti võrra kolme madalaima inflatsiooniga EL liikmesriigi põhjal arvutatud inflatsioonikriteeriumi referentsväärtust. Lähikuudel ei ole oodata Eesti THHI ja referentsväärtuse vahe vähenemist.

Eeldades naftahindade teatud stabiliseerumist võib eelkõige kõrge võrdlusbaasi tõttu lähikuudel oodata inflatsiooni aeglustumist allapoole 4 protsendi taset.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing