Hiinas suur kukkumine

Romet Kreek 08. juuni 2006, 00:00

Hiina aktsiaturg, mis oli pidanud päris hästi vastu teiste arenevate turgude kukkumisele, tegi eile nelja aasta suurima kukkumise.

Aasta algusest 37 protsenti tõusnud Shanghai börsiindeks kukkus eile 5,3 protsenti. Shenzheni aktsiaindeks, mis on aasta algusest suisa 46 protsenti plussis, kukkus 5,8 protsenti.

Miks siis Hiina aktsiaturul juhtus? Ega Hiina pole tavaline kapitalistlik riik. Nimelt võib kommunistlikus riigis plaanikomitee otsustada, et ei luba ettevõttel aktsiaid müüa - näiteks aasta aega. Tegu oli muide meetmega piirata majanduse ülekuumenemist. Nüüd sai piiranguperiood läbi. Riik ja ettevõtted teatasid võidu plaanidest investoritelt raha kaasata, pakkudes müüki uusi aktsiaid.

Kui pakkumine kasvab või oodatakse järsku pakkumise kasvu, aga nõudlus ei kasva, siis on olemas oht, et aktsiahinnad langevad. Täpselt nii ka juhtus. Riik tahtis tuua turule 200 miljardi dollari väärtuses riigile kuuluvaid aktsiaid. Isegi kui nende vastu oleks huvi ning raha oleks juba aktsiates, peaks raha saamiseks olemasolevaid aktsiad müüma.

"Suured investorid tunnevad huvi uute aktsiate märkimise vastu ja võivad müüa olemasolevaid aktsiad," ütles Shanghais tegutseva Guotai Asset Managementi fondijuht Fan Dizhao Bloombergile.

Hiina suurim pank - Industrial & Commercial Bank of China teatas kavast müüa Hiina turul aktsiaid rekordilise 20 miljardi jüaani ehk 2,5 miljardi dollari eest. Lisaks on neli ettevõtet eelmise kuuga lõppenud keeluperioodi järel andnud teada soovist kaasata investoritelt 3,1 miljardit jüääni raha.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:03
Otsi:

Ava täpsem otsing