Kiire andmeside jääb paljudele kaugeks

Enn Heinsoo 08. juuni 2006, 00:00

3G võimaluste testimiseks õnnestus EMTst saada mõnda aega müügis olnud Nokia N90 ja tänu Mobitec Grupile peagi Eesti turule jõudev Siemens-Benq EF-81. Üpris erinevatest hinnaklassidest telefonide vahe andis kõigepealt tunda menüüde ja programmide kiiruses. Kaks korda kallima N90 menüüd liikusid märksa kiiremini.

Tuntumad võimalused - videokõne ja kiire andmeside - töötasid nii nagu lubatud.

Videokõnet võib pidada ebapraktiliseks lisavidinaks, kuid pean tunnistama, et nähes inimest, kellega rääkisin, tekkis mõnus ja inimlik tunne. Ning kui vestluskaaslane väitis, et ta on Narva maanteel, ja keeras kaamera korraks ka tänava poole, tekkis parem arusaamine tegelikult toimuvast.

Andmeside kiiruse üle tõepoolest kurta ei saanud, tegemist on juba odavamate juhtme kaudu töötavate pakettidega sarnase ühendusega. Samas on jällegi probleemiks levi. Selleks, et 3G-andmesidet korralikult kasutada, tuleb toas ringi liikuda ja otsida ühendusega nurka.

Siiski ei tule muretseda, et mõni oluline asi kehva levi tõttu pooleli jääks. Kui 3G märk telefoni ekraanilt kaob, ühendub mobiil ise näiteks GPRS-teenusega ja katkestust nagu polekski.

Probleemiks on ka tõsiasi, et 3G-võrku võib Eestis leida veel vaid vähestes kohtades. Seega ei pääse mobiilne internetikasutaja, kes ka metsas kännu otsas tahab maile lugeda, GPRS-ühenduse kasutamisest mitte kuidagi.

EMT andmeside ja sisuteenuste ärijuhi Ando Meentalo sõnul võib 3G-levi leida Tallinnas ja Tartus välitingimustes. "Tegelikult on paljudes kohtades hea levi ka sisetingimustes, aga hetkel ei soovi me ootusi GSM-siseleviga võrreldes üles puhuda," kirjeldas Meentalo olukorda.

Elisa juhatuse esimehe Sami Seppäneni sõnul on Elisa 3G vahele jätnud ja alustanud kohe uuema 3,5G-tehnoloogial põhineva HSDPA-võrgu rajamist. "Nii 3G- kui ka 3,5G-võrgu kiiret arengut takistab telefonide kitsas valik ja hind," rääkis Seppänen lähitulevikust.

Tele2 kommunikatsioonijuhi Kersti Gorstovi sõnul tuleb Tele2 plaanide kohaselt kiiret andmesideteenust võimaldava 3G-võrguga turule käesoleva aasta jooksul. "Tegelik ajastus sõltub sellest, kuivõrd suudab 3G pakkuda klientidele konkurentsivõimelise hinnaga lisaväärtust, mida GSM-võrk ei võimalda. Täna seda veel napib," lisas ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:03
    Otsi:

    Ava täpsem otsing