Tüliõun Weroli uueks partneriks sai Kesko

Martin Hanson 08. juuni 2006, 00:00

"Seeme tuleb laevaga Euroopast ning on siin selleks nädalavahetuseks. Me saame seemne odavamalt, kui Pere Leib pakub, ning alates esmaspäevast on Werol jälle töökorras," sõnas Weroli nõukogu esimees Raul Rosenberg.

Ärimees Rein Kilgile kuuluv Pere Leib teatas teisipäeval, et lõpetab Werolile rapsiseemne tarnimise. Pere Leib osales Weroli aktsiate enampakkumisel, kuid võitjaks tunnistati hoopis Urmas Sõõrumaa firmale ja Oliver Kruuda kontrollitavale Kalevile kuuluv Dovelin Baltic OÜ. Pere Leib vaidlustas enampakkumise tulemuse kohtus.

Rein Kilgi sõnul on Werolis toimuv täielik absurd ning riigi poolt neile "käru keeramine".

"Meil on andmeid, et Werolist on müüdud 10 miljoni krooni väärtuses arestitud õli, samuti on meile saladuseks Weroli debitoorsed laekumised. Mind hämmastab see, et seadus ja kohtuotsus kah enam ei maksa," sõnas Kilk.

Kilk lisas, et kokkuleppe järgi pidi Werol tegema ettemakse ning nemad siis saatma seemne teele, Werol aga viivitas maksmisega, mis andis signaali, et maksmine võidakse lõpetada, ning rapsitarne peatati.

Raul Rosenberg väitis aga, et esmalt lõpetas Pere Leib tarnimise ja siis nemad maksmise. "Kilk ei toonud meile enam seemet, sest väidetavalt on võlg 41 miljonit krooni. Meie oleme oma summad kõik tasunud. Ainus, mis on üleval, on 600 000 krooni ettemaksuvõlga, kuid ka selle saaksime tasutud, kui Kilk esitaks oma saldokinnitused, et saaksime selguse oma võlgade suuruses," sõnas Rosenberg.

Pere Leib on pöördunud Weroli poole, et rapsitarne probleemid lahendada. Samas on Kilk kindel, et kui Werolile ei müüda, siis lahti saavad nad seemnest ikka.

"Me loodame aga, et talumehed ja kasvatajad pöörduvad Pere Leiva juurest ikka meie poole tagasi, ning tehakse otselepingud," sõnas Rosenberg.

Rosenberg lükkas kategooriliselt ümber ka vara riisumise süüdistuse, väites, et eelmisel nädalal Weroliga tutvunud pankrotihaldur ei leidnud ühtegi puudust.

"Kilk valetab ning piirab meie tegevust mõttetute kohtuasjade ning lepinguliste kohustuste mittetäitmisega. Lepinguliselt meile rapsi ei toodud ning nüüd on lepingu mahtu vähendatud. Varem oli üleval 5000 tonni rapsiseemne võlg ning me lõpetasime lepingu ühepoolselt," sõnas Weroli juht Henn Ruubel.

Weroli ja Pere Leiva vaheline rapsiseemne tarne leping küündis 60 miljoni kroonini ning tähendanuks 15 000 tonni seemne tarnet õlipressijale. 14 miljonit on Ruubeli sõnul ettemaksena Pere Leivale juba üle kantud.

"Ma olen Pere Leivaga kohtunud ning pakkunud rapsitarnete jätkumiseks raha. Alguses 5 miljonit, millest aga keelduti. Mul on tunne, et Kilk on solvunud, et ei tehtud teda soosivat erastamisotsust, ning nüüd ta siis ahistab. Peale selle kukub talle viivisena iga kuu poolteist miljonit krooni," sõnas Ruubel.

Postimees Online kirjutas, et Tallinna ringkonnakohus rahuldas põllumajandusministeeriumi kaebuse ja tühistas esimese astme kohtu otsuse, millega oli keelatud Weroli aktsiate müük kuni ASi Pere Leib Tootmine nõuete läbivaatamiseni.

Oma pöördumises seoses Weroli tehastes kujunenud olukorraga palub põllumajandusminister Ester Tuiksoo eelkõige Rein Kilgil leida lahendus.

"AS Pere Leib Tootmine osutab seoses tekkinud probleemidega ASi Werol Tehased täitmata kohustustele, jättes seejuures selgitamata omapoolse kohustuste täitmata jätmise," kirjutas Tuiksoo.

"Kutsun kõiki osapooli, eelkõige aga ASi Pere Leib Tootmine omanikku Rein Kilki ja ettevõtte juhte leidma ASi Werol Tehased töö jätkumist tagav ning osapooli rahuldav lahendus tekkinud olukorrale," seisis ministri pöördumises.

Dovelin maksis esimese osa võlgadest Pere Leivale ära ning tahaks saldoaruandest näha, millised on ülejäänud võlad, et need kustutada.

Kui võlgade omaniku ettevõtte juht ei allkirjasta saldoaruannet, siis see on liig. Äri ei saa nii emotsionaalselt võtta.

Weroliga toimuvat iseloomustab umbes selline juhtum, et kui Pekingi olümpial saab meie sõudekoondis teise koha, siis läheb sõudeliidu president Kilk koos meeskonnaga mõladega võitjameeskonda nüpeldama.

Nordea ja Hansapank müüsid Kilgile Weroli võlad. Kaugel on siis aeg, kui hakatakse müüma meie eluasemelaene või muud võlgu, et siis võlausaldaja sind omast kodust välja tõstaks? Juba see liigutus pankade poolt on absurdne.

Kilgi moodi ei tehta Tallinnas äri, sellised ähvardamised ja survemeetodid võisid toimida 90ndatel metalliäris, kuid mitte täna. Tegemist on väljapressimisega, kui Kilk nõuab laenult 50% intressi ja Dovelin vaid 6%. Las Kilk näitab, kus tal on ladudes 10 000 tonni rapsi, millega ta survet avaldab. Tal pole seda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:03
    Otsi:

    Ava täpsem otsing