SLÕL: Rikkad varastavad elektrit

08. juuni 2006, 08:18

Tarbijad võtavad eri viisidel vooluvõrgust aastas kümnete miljonite kroonide eest elektrienergiat. Üllatuslikult on peamisteks elektrivarasteks uusrikkad.

Hetkeseisu elektriturul ei anna enam võrrelda nõukogude ajaga, kui elektrinäidikute petmine ja voolu varastamine ei olnud midagi ebatavalist. Ehkki OÜ Jaotusvõrk kontrollmehhanismid on üsna tõhusad, petetakse firma mõõteteenuste osakonna juhataja Ardo Oti sõnul majandusaasta jooksul välja 15 miljoni krooni eest elektrienergiat, kirjutab SL Õhtuleht.

Kui varem olid elektrivarasteks ettevõtted ja madalama elatustasemega maakohtades elavad inimesed, siis uueks trendiks on uusrikkad, kes mõõdikuid pettes oma elektriküttega häärberite pealt kokku hoiavad. 'Siin on kujunenud lausa selline suhtumine, et sülitatakse ülevalt alla ja tehakse, mis tahetakse,' ütleb Ardo Ott.

Äritarbijate osakaal on viimase kahe majandusaastaga elektrivarguste puhul drastiliselt langenud ning ka tänavu on pettused peaaegu olematud.

Olenemata elatustasemest või piirkonnast on petmiseks kasutatavad meetodid sarnased ja vahelejäämise tõenäosus suur. Kõige levinum elektri varastamise viis on mõõdiku mõjutamine.

Leidub ka 'intelligentseid' vargaid, kelle avastamiseks on firma hiljuti uue meetodi kasutusele võtnud. 'Oleme paigaldanud juba suurel hulgal alajaamadesse kontrollarvestid, millega saame võrrelda klientide näitudepõhist ja tegelikku tarbimist. Selle meetodiga olemegi avastanud esimesed maa sisse ehitatud kaablimuhvid,' räägib Ott. Sellist meetodit kasutavad vargad just selleks, et enne näidikut osa voolu kõrvale juhtida.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing